SULMI NE LONDER / Reagon kryeministria britanike : Autori i njohur për shërbimin sekret, viktimat nga e gjithë bota

Kryeministria britanike, Theresa May, ka dënuar në parlament sulmin terrorist që tronditi Londrën ditën e djeshme, shkruan “BBC”. Ajo tha se sulmuesi ishte një shtetas britanik, i cili ishte i njohur për MI5 –ën( shërbimi sekret britanik), dhe ishte hetuar më parë si një “figurë e rrezikshme.”

Maj është duke folur në parlamentin e Mbretërisë së Bashkuar, pas sulmit në qendër të Londrës ku u vranë 5 persona dhe u plagosën 40 të tjerë.Kryeministria tha se hetimi ka ndodhur disa vite më parë dhe se i dyshuari nuk ishte “pjesë e “ndonjë hetimi aktual të inteligjencës britanike”

Ajo sqaroi se viktimat ishin nga e gjithë bota. Ata përfshin 12 shtetas britanikë, 3 fëmijë francezë, 2 rumunë, 4 koreanojugor, 2 grekë, një nga Gjermania, Irlanda, Kina, Polonia, Italia dhe SHBA-ja.

3 policë kanë pësuar gjithashtu lëndime serioze për jetën.