“KAZANI PO ZIEN”/ Opozita e Kosovës dhe e Shqipëris Kryqëzojnë Ramen sot!

OSBE/ODHIR ka publikuar pasditen e sotme raportin përfundimtar të zgjedhjeve të 25 qershorit në Shqipëri. Sipas OSBE-së, shit-blerja e votës është problemi më i madh i këtyre zgjedhjeve, ndërsa kërkojnë që ky fenomen të rregullohet përmes mekanizmave ligjorë.

Kaq kanë dashur Opozitaret dhe kan shpbrthyer keq ndaj rames,, duke e vën atë me shpatulla pas muri.

Kreu i Grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka akuzuar edhe një herë kryeministrin Edi Rama si gënjeshtar por dhe të paaftë.

Sipas Vasilit raporti i sotëm i OSBE/ODHIR-ti e thoshte mjaft qartë se procesi i votimeve të 25 qershorit në Shqipëri u karakterizua nga fenomeni i shit-blerjes së votës, ndërsa Rama thotë që OSBE ishte e kënaqur nga zgjedhjet.

Astrit Patozi

Ky raporti i OSBE për zgjedhjet e 25 qershorit, edhe pse duket më i ftohtë dhe indiferent se pararendësit, ngjan t’u ketë dhënë hakun të dy strategëve të marrëveshjes së 18 majit.
“Timonierin” e qeverisë nuk e ka lënë ta shesë si të lirë dhe të ndershme fitoren e vet, pavarësisht se ai mund t’i gëzojë frutet e saj edhe me cenet e vëzhgimit.
Ndërsa udhëheqësit virtual të Republikës së Re nuk ia ka dhënë mundësinë që të fshehë kokën pas raportit për të justifikuar humbjet e veta të njëpasnjëshme.
Ndoshta me të drejtë, se nuk mund të ketë gjyq, kur nuk ka padi. Dhe nuk mund t’i kërkosh asnjëherë gjykatësit të ankohet më shumë se paditësi .
Ju kujtohet besoj që Lulzim Basha nuk pati asnjë kontestim derisa zgjedhjet përfunduan dhe doli rezultati.

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha shprehet se “OSBE pohon se zgjedhjet u zhvilluan në një klimë të mungesës së thellë besimit të qytetarëve tek procesi zgjedhor dhe mbajtja e zgjedhjeve të ndërshme dhe liria. Raporti nxjerr në pah se votimi i 25 qershorit shënoi shumë parregullsi themelore, që kanë ndikuar direkt rezultatin e zgjedhjeve

Por sikur tmos mjaftoni për Ramen Këto  kritikat nga shqiperia, i vjen e papritura edhe nga Kosova

Pas Albin Kurtit është Jakup Krasniqi, ish-kreu i Kuvendit të Kosovës dhe kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës që është përfshirë në debatin e hapur në Kosovë pas deklaratës së Edi Ramës lidhur me demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

“Le ta dinë Presidentë a Kryeministra se shteti i Kosovës as nuk është bërë e as zhbëhet me deklarata e opinione. Gjithashtu duhet ta dinë, se as kufijtë e Kosovës nuk ndryshohen e as ricaktohen me deklarata e opinione. Edhe për shtetin edhe për kufijtë ka vendosur populli që i ka mbrojtur”. I falënderojmë të gjithë ata që janë solidarizuar me të drejtat e liritë e popullit tonë në kohë të vështira!”, është shprehur Krasniqi, ndonëse nuk e ka përmendur nominalisht Ramën në reagimin e tij.

Një ditë më parë gjatë takimit me Haradinajn, Rama i kërkoi Kryeministrit të Kosovës që të hiqte dorë nga qëndrimi i tij në kohën kur ishte në opozitë dhe të zgjidhte çështjen e demarkacionit me Malin e Zi.

 PS: Rama gjej vrim ku të futesh, “kazani? po zien për ty/ opozita.com