“ MTV Europe Music “ ishte me ngjyrat kuq e zi

Nën drejtimin e këngëtares shqiptare me famë botërore, Rita Ora, është zhvilluar edicioni i sivjetmë i ‘MTV Europe Music Awards’ në Wembley të Londrës.

Ishte kjo mbrëmje e madhe për këngëtarët shqiptarë, duke qenë se triumfuan në dy kategori.

Dua Lipa u shpall artistja e re me mirë duke mposhtur konkurrentë të fortë, ndërkohë që Ermal Meta triumfoi për veprën më të mirë italiane.

Vet Rita nuk arriti të fitonte në garën për dukjen më të mirë, e as Shkëlzen Kastrati – XEN nuk fitoi për veprën më të mirë zvicerane.

Ambasadorët më të mirë të shqiperisë u nderuan në botë,ndërkoh shteti amë nuk foli fare, qoftë edhe me një urim të thjeshtë. Kjo gjë nuk ka kaluar pa u vënë re nga Kryetaria e Alerancës Kuq e Zi, Lumturie Ratkoceri. Zonja Ratkoceri ka përshendetur arritjet e artistave shqipëtarë në botë përmes një postimi të veçantë në rrjetin e saj social mfacebook. Nder të tjera , Ratkoceri vë theksin tek heshtja dhe indifertizmi i politikes shqiptare në veçanti ,  ndaj kësaj ngjarje të rëndesishmem ku promovohet Shqiperia, edhe pse jo direkt. Më poshtë ndiqeni të plotë reagimin :

 

“Mbreme ceremonia e “ MTV Europe Music “ ishte me ngjyrat kuq e zi. Nën drejtimin e Rita Ores, ky edicion konsakroi edhe nje here talentin dhe klasen e artisteve shqiptare qe dolen fitues ne dy kategori. 
Dua Lipa u shpall artistja e re më e mirë duke
mposhtur konkurrentë të fortë, ndërkohë që Ermal Meta triumfoi për veprën më të mirë italiane.
Askush nuk tha qoftë dhe një fjalë të vetme për ata që na bënë krenarë mbrëmë duke ngritur lart identitetin shqiptar. Mbrëmë dhe si çdo ditë tjetër ishin të zënë të mbulonin zullumet e tyre të hashashit dhe taksave që po u marrin frymën këtij populli.
Ndryshe nga çdo vit tjetër MTV Awards foli shqip, Rita Ora, Dua Lipa dhe Ermal Meta mbrëmë na bënë të ndihemi më krenarë se kurrë, Shqipëria u përmend si vend që lind artistë dhe jo kultivues hashashi, mbrëmë nuk u konsideruam Kolumbia e Evropës falë këtyre 3 ambasadoreve.”Rezultate imazhesh për ermal metamtv ema 2017 live

Rezultate imazhesh për mtv ema 2017 liveRezultate imazhesh për dua lipamtv ema 2017 live