Rrëfimi prekës i shqiptares: Si më shfrytëzoi i dashuri për prostitucion në Londër

Media britanike “Evening Standard” ka publikuar një shkrim ku flitet për “skllavërimin modern”, në qendër të shkrimit është historia e një vajze nga Shqipëria, e cila kishte rënë në kurthin e të dashurit të saj.

Deri në momentin që kishin shkuar të dy në Itali, ai ishte një njeri i respektueshëm thotë Ana, por më pas kishte filluar të sillej çuditshëm, dhe ta keqtrajtonte, ndërsa me vonë Ana e gjen veten në Londër duke prostituuar.

Historia e saj, shkruan media britanike nuk është e vetme, histori të tilla janë të shumta, dhe duhet të punohet fortë që luftohet “skllavërimi modern.”

Historia

Pas disa muajsh lidhje, i dashuri i kishte kërkuar  Anës të jetonin së bashku në shtëpinë e tij në një fshat italian. Sipas rrëfimit të Anës ai deri atëherë kishte qenë i respektueshëm dhe ajo e kishte prezantuar atë me familjen e saj.

Por sjellja e tij filloi të ndryshonte. Në një moment kur ata ishin zënë, ai ishte bërë i dhunshëm. E goditi me shuplakë atë, ndërsa më vonë i ofroi darkën. Ajo hëngri ushqimin dhe ra në një gjumë të thellë.

Kur u zgjua, Ana e gjeti veten të mbyllur në një dhomë të vogël në Londër. I dashuri i saj i shpjegoi se ajo do të takonte njerëz të tjerë dhe do të bënte pikërisht atë që ata kërkonin.

“Nëse unë nuk do ta bëja, ai do të vriste familjen time,” thotë ajo, që tashmë është në një vend të sigurt jashtë Londrës, e ndërsa Ana nuk është emri i saj i vërtetë.

“Ai më tha se do të më vinte zjarrin dhe do t’ia dërgonte videon nënës sime. Më tha se do të marrë motrën time dhe do ta bëj atë të bënte të njëjtën punë si unë. ”

Ana nuk e mban mend se sa kohë ka qenë e detyruar të punojë si një prostitutë, duke u transportuar rreth kryeqytetit për t’u takuar me burra që kishin theks të çuditshme, deri në momentin që ajo gjeti një mënyrë për tu arratisur.

Një burrë, i cili ishte caktuar për ta ruajtur atë, u kthye i dehur, dhe në momentin që ajo refuzoi që të bënte atë çfarë ai i kërkoi ai  filloi ta rrihte atë rreth kokës me rripin e tij.

“Isha shumë e zemëruar. Doja ta vrisja. Kam një objekt të mprehtë dhe ia kam thyer atë në kokë me gjithë fuqinë time. Dera ishte e hapur kështu që unë vrapova jashtë, duke zbritur poshtë shkallëve, dhe duke u lutur që dera e përparme të mos ishte e mbyllur. E dija se do të më vriste nëse më kapte. Pastaj vazhdova të vrapoj.

“Viktimat e këtij krimi janë keqtrajtuar dhe përdhunohen vazhdimisht,” thotë Kevin Hyland, Komisioneri i Pavarur Anti-Skllavëri.

“Dinjiteti i tyre është mohuar dhe liria është marrë. Ky nuk është një krim i fshehur dhe i pamundur për të zbuluar – kjo po ndodh përpara syve tanë. Është një problem i madh, por është një gjë që ne të gjithë mund të punojmë për të zhdukur “.

Ka shenja që gjërat po fillojnë të përmirësohen. Zyra Kombëtare ka njoftuar reformat në Mekanizmin Kombëtar të Referimit dhe normat e raportimit të krimit po rriten.

Ana tashmë është duke rindërtuar jetën e saj, me ndihmën e shoqatave civile. Në fillim ajo nuk mund të flinte dhe torturohej nga ankthet e këqija. Nëse sheh që dikush e sheh, ajo nganjëherë e gjen veten duke ikur. Është e vështirë për të që t’i besojë njerëzve.

Ajo ka në plan të regjistrohet në kolegj dhe të gjejë një punë. “Nuk dua që njerëzit të më shohin dhe të ndiejnë keqardhje,” thotë ajo. “Për mua është një dritë. Kjo ka kaluar, dhe unë jam ende gjallë. Falënderoj Zotin dhe universin. Ai më dha këtë mësim, dhe unë dua të ndihmoj që kjo të mos ndodhë me dikë tjetër.