Protesta si e drejtë fundamentale

Protesta e opozites eshte nje e drejte fodamentale madje nje detyrim ne nje system demokratik e shoqeri te lire.

Persa i perket protestes se pritshme te kampit opozitar ne Shqiperi shtrohen dy pyetje te rendesishme : Kush proteston dhe cfare afron kjo proteste apo me mire te themi qellimin e protestes.

Dy komponentet kryesor te opozites zyrtare qiptare sot jane Partia Demokratik dhe Levizja Socialiste per Integrim dy komponente diametralisht te kundert qe perfaqesojne te djathten dhe te majten ne politiken shqiptare madje LSIja shkon pak me tej duke shfaqur simptoma te enverizmit por qe vota e shqiptareve I la jashte pushtetit.

Pra realisht jane forca politike jasht pushtetit sesa nje opozite reale dhe e moralshme e spektrit politik shqiptar. Mirpo cdo force politike mund te pozicionohet ku te deshiroje dhe eshte populli aji qe do i vlersoje se sa perfaqesuese e interesave te tije eshte kjo apo ajo force politike.

Ne kuader te reformimeve te pjeseshme apo te plota nje force politike mund te ndryshoje pozicion ne spektrin e politikes shqiptare gje qe me sa e njoh une politiken shqiptare une mendoj se ka pasur ndonje ndryshim esencial ne politiken shqiptare pergjate 28 viteve te fundit.

Meqe I ashtuquajturi system I drejtesise eshte vazhdim apo zgjatim I sistemit komunist ku drejtesia ishte sherbtore e partis pra e politikes dhe realisht nuk kemi nje pasqyre te sakte te abuzimit te pushtetit para dhe pas 90tes megjithate une po I referohem perceptimit te korrupsionit dhe abuzimit me pushtetin ne Shqiperi pergjate 28 viteve te fundit.

Sipas mendimit tim por besoj edhe te shumices se shqiptarve nuk ka force politike ne tersine e saje me te korruptuar se LSIja duke qene pjese me e kalbur e qeverise se Sali Berishes para 2013 dhe po ashtu ne qeverine e pas 2013 te Edi Games.
Ne kushtet kur estabilishmenti grabites I LSI nuk ka ndryshuar as ne forme e as ne permbajtje a ka nje shqiptar te vetem me nje minimum logjike duke perfshire ketu edhe Kryetarin e PD Lulzim Basha tju thote shqiptareve se perse do protestoje LSI dhe aq me teper se bashku me PDne.
Partia Demokratike me gjith trukimet e fillimeve te saje gjithsesi ka pas ngjallur shprese dhe optimizem per nje Shqiperi ndryshe por fatekeqesisht se bashku me venitjen e shpreses ngadale ngadale PD eshte shnderruar ne perfaqesuese dhe mbrojtese e interesave te atij qe e prune dikur ne krye te PD, Sali Berisha duke marred he mbajtur peng jo vetem PD por edhe shpresen e shqiptareve.

Nese ka nje njeri pergjegjes per korrupsionin galopant dhe gjendjen e te ashtuquajtur system drejtesie ne Shqiperi padyshim qe eshte Sali Berisha dhe te besh kale beteje ne kundershtim me vullnetin dhe programin e Shteteve te Bashkuara dhe BE per te instaluar shtetin ligjor ne Shqiperi eshte qartesisht perpjekje per te mbajtur gjendjen aktuale ne Shqiperi.

Pra ne nje gjendje te tille te opozites zyrtare pasi opozita reale eshte dicka tjeter qe padyshim eshte sot jashte kufijve htetror te shqiperise pregaditen per te bere proteste ndaj pushtetit duke konfirmuar nje thenje profetike te Dashamir Shehut se pushteti i sotem nuk mund te rrezohet me pushtetin e djeshem por me pushtetin e se nesernes qe as opozita zyrtare nuk e do.
Opozita zyrtare del ne proteste ne kundershtim te hapur me projektin Amerikan per reforma thelbesore ne Shqiperi gje qe nese i referohemi sondazheve te Gallup 72% e shqiptarve e mbeshtesin politiken zyrtare Amerikane qartesisht tregon se nuk do te kene sukses.

Nese opozita shqiptare do te bente thirrje per te dale ne proteste per ti bere presion Edi Rames qe te pershpejtoje reformat e nisura ne bashkepunim me nderkombetaret une do te isha nder te paret qe do beja thirrje per proteste massive por proteste per te rikthyer te shkuaren , thellesisht mendoj se nuk ja vlen.