A je mbi 30 vjeç? Duhet ta pish patjetër këtë dhe të mos humbasësh asnjë minutë më kohë

Çdo grua, gjatë rrjedhës së jetës së saj, gjithmonë përpiqet të jetë në formë. Qëllimi është të jesh në gjendje të ndihesh mirë me veten, megjithatë, në një moment duhet të pranojmë se shëndeti është aq i rëndësishëm sa estetika, madje edhe më shumë.

Është e rëndësishme të theksohet se trupi shpërblen shëndetin e mirë me bukurinë, kështu që është e nevojshme të ndihet mirë për të parë të mirën e tij. Të dy konceptet janë të lidhura ngushtë dhe bëhen gjithnjë e më të rëndësishme gjatë viteve.

Pas 35 vitesh, konsumimi i vazhdueshëm i organizmit bëhet gjithnjë e më i dukshëm, megjithëse përkeqësimi i vazhdueshëm zhvillohet ngadalë, por në mënyrë progresive. Pas moshës 40 vjeç, mund të ndodhë që shëndeti zvogëlohet në mënyrë të rrezikshme, veçanërisht për ata njerëz që nuk kujdesen për zakonet e tyre të jetesës.

Humbja e vitaminave dhe substancave thelbësore për trupin, shkakton formimin e rrudhave, shfaqjen e flokëve të bardha, brishtësinë kapilare dhe probleme të tjera shëndetësore, shkruan ShkodraNews. Për të kompensuar të gjithë këtë, ju mund të zgjedhni për konsumimin e shtesave të vitaminave, megjithatë, përpara se të bëni kështu është mirë të konsultoheni me këshillat e mjekut tuaj.

Këto janë vitaminat më të përshtatshme për të gëzuar shëndet të mirë:

Vitamina B12: Funksioni i saj është të prodhojë energji përmes transformimit të acideve yndyrore, kontribuon në prodhimin e gjakut, për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe rrjedhimisht shëndetin e organeve, veçanërisht të trurit. Për më tepër, përmirëson gjendjen shpirtërore. Kërkesa e përditshme korrespondon me rreth 2.4 mikrogramë.

Kalciumi: ky mineral gjithnjë e më shumë është i domosdoshëm për shëndetin e eshtrave tona teksa kalojnë vitet. Ju mund ta merrni atë përmes konsumit të bajames, brokolit, spinakut, ose me shtesa ushqimore.

Vitamina D: mungesa e kësaj vitamine mund të ndryshojë nivelet normale të sheqerit në gjak që mund të çojë në probleme të ndryshme të një lloji kronik, siç është diabeti, shkruan ShkodraNews. Vitamina D është gjithashtu e dobishme për përmirësimin e përthithjes së kalciumit dhe rekomandohet të marrja rreth 5 mikrogramë në ditë.

Magnezi: ul presionin e gjakut, zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe zvogëlon inflamacionin në pjesë të ndryshme të trupit. Në të njëjtën mënyrë, është një mineral i nevojshëm për tretje të mirë.

Omega 3: këto acide yndyrore përmbajnë antioksidantë që ngadalësojnë efektet e plakjes së parakohshme, nxisin metabolizmin tonë për të djegur yndyrën, janë të dobishme për zemrën, mund të ndihmojnë kundër humbjes së kujtesës dhe shumë më tepër.

Probiotikët: nuk është pikërisht vitamina, megjithatë, gratë nuk mund të bëjnë pa to. Këto ushqime janë thelbësore për tretje të mirë dhe parandalimin e sëmundjeve që mund të ndikojnë në zorrën e trashë.

Është shumë e rëndësishme të merren parasysh marrja e këtyre vitaminave për t’u kujdesur për shëndetin tuaj, sepse nuk është lojë apo diçka që duhet marrë shumë lehtë.

A i njihni përfitimet e këtyre vitaminave? Lini një koment dhe mos harroni të ndani këtë informacion interesant me miqtë tuaj.