Panik tek qytetarët, Tirana lëkundet përsëri nga tërmeti

Lëkundje të lehta tërmeti janë ndjerë sot paradite në kryeqytet.

Qendra Europiane Sizmiologjike ka njoftuar se tërmeti ka qenë me magnitudë 3.5 të shkallës Rihter dhe epiqendra ka qenë 35 km në veriperendim të Tiranës. Lëkundjet janë ndjerë në orën 10:21 me orën lokale.

Vatra aktive mbetet sërish deti Adriatik, te Gjiri i Lalzit, aty ku ishte edhe epiqendra e tërmetit të madh të para pak ditëve.

Me 4 korrik, vendi ynë u përfshi nga një goditje e fortë sizmike prej 5.2 ballësh, i cili shkaktoi dëme materiale në disa zonë dhe panik mes qytetarëve; duke pasur më tej në vazhdën e dy ditëve nga 520 goditje të tjera.

Kjo është një situatë normale sipas sizmiologëve pasi një goditje e madhe tërmeti pasohet nga shumë të tjera për ditë e javë me radhë./Opozita.com