Andi Bushati: Rama ka bërë fjalimin e duhur sot në Parlament, Meta të tregojë arsyet përse nuk dekretoi Lleshin

Andi Bushati i ka bërë thirrje sot Presidentit të Republikës Ilir Meta të bëjë transparencë mbi arsyet e mosdekretimit të Sandër Lleshit si ministër i Brendshëm.

I ftuar në rubrikën në News24, Bushati ka komentuar zhvillimet e fundit në vend ku vlerësoi fjalimin e kryeministrit Edi Rama sot në parlament duke e quajtur ‘të mirë taktikisht’ dhe të duhurin.

“Si zëvendës ministër është i ligjshëm. Atributet janë aq sa mund të bëjë. Gjërat që nuk i bën dot nuk i bën.

Nuk e përfaqëson dot Shqipërinë si ministër i Brendshëm por mund të japë urdhra tek vartësit në ministri.
Fjalimi i Ramës sot sihte një fjalim i mirë taktikisht.

Prej ditësh thuhet se ka një tension, një çarje konstitucionale. Rama ka folur jo për të zgjidhur gjëra por për publikun. Ka veshur petkun e atij që mua nuk më interesojnë polemikat por ai që do të gjejë zgjidhje.

Kjo ishte qasje e Ramës. A mund të zgjidhë kjo probleme, vështirë për aq sa kohë as Meta e as Rama nuk thonë kleçkën e vërtetë të ngërçit.

Meta thotë nuk e dekretoj do ia them vetëm sekret Kuvendit. Rama thotë është qesharake, do e zgjidhim. Nga ana taktike them se Rama ka bërë fjalimin e duhur”, u shpreh analisti.(TemA)