Deklaratat për Kaçifasin/ Eurodeputetja në Bularat: Rama kryeministri i korrupsionit…

Eurodeputetja qipriote, Eleni Theocharous ka shkuar sot në Bularat ku do të vizitojë familjen e minoritarit grek Konstandinos Kacifas, i cili mbeti i vrarë më 28 tetor, pas një shkëmbimi zjarri me forcat speciale RENEA.

Sipas Theocharous, Rama është kryeministri i korrupsionit. Ngjarjen do t’a dërgojë në Parlamentin Europian, si shkelje të të drejtave të njeriut. Eurodeputetja mendon se policia mund ta arrestonte Kaçifasin, por zgjodhi ta vriste atë.

“E konsideroi detyrim moral të ngrejë çështjen Kacifas si dhe te shkeljes së të drejtave të minoritarëve të zonës ne përgjithësi. Mund të arrestohej, por u vra. Ai u ekzekutua nga policia shqiptare, ndërkohë që nëse donte kishte mundësi dhe aftësi”, u shpreh ajo.

Lidhur me deklaratat e kryeministrit Edi Rama për ngjarjen, eurodeputetja Theoharis është shprehur: “Le te jetë kryeministri i korrupsionit që e konsideron ‘ekstremist të marrë’ e jo Athina. Kam detyrim moral te hap çështjen e shkeljes së te drejtave dhe vrasjes së Kacifa në PE”.