3 martesat dhe divorcet e Ilir Metës me dyshen Rama-Berisha

Presidenti Ilir Meta, është më specifiku nga politikanët tanë. Ai është simbolika e hajdutit i kapur me bllok në dorë, njeriu që nga drejtues i lartë dhe kryeministër i PS, themeloi LSI, një forcë politike të mbuxhurur me gjobaxhinj e hajdutë më cizme. Politikani që 27 vite paguhet nga taksat e shqiptarëve që fut duart në xhepat e shqiptarëve dhe si kryeministër I vodhën thesarin e shtetit. Por më shumë sesa vetë si kryeministër ka “shkëlqyër” me partinë e tij, një sekt criminal që mban Ilirin gjithmonë në pushtet.

Ilir Meta së fundi ka sulmuar ashpër kryeministrin Edi Rama me një gjuhë që nuk e ka për herë të parë. Ky është hera e tretë e një reagimi të tillë të Ilir Mëtes. Të treja herët janë kur Ilir Meta ka një hall të madh por shumë të madh, ky është rasti që kuptojmë se ka lathitur sërish.

Një reagim të ashpër Presidenti bëri kur “Fiks Fare” transmetoi videon e tij ku me zë dhe figurë u kap i gjallë si hajdut, por për gjykatën dhe tre ekspetët, që më pas u bënë drejtora hajdutë dhe biznesmenë prej tij, video nuk ishte e vërtetë.

Meta në atë kohë reagoi me anë të një deklarate, “Edi Rama kryetar i sektit të spiunëve, drogaxhi, njeriu që mohoi atësinë e femijës”, etj etj akuza të cilat më pas u harroi dhe shkoi në qeveri me Ramën e Rilindjen në 2013 duke u berë kryetar Parlamenti. Pati gjysmën e qeverisë dhe vodhën sa plasën ai dhe banda e tij.

Deklarata e Metës per Edi Ramën në vitin 2010:

Në atë kohë, pra me Rilindjen në 2015, i plasi sërish një tjetër skandal. Ilir Meta u akuzua se bashkë me njerëz të tjerë kishte përgatitur një komplot për vrasjen e deputetit socialist Tom Doshi. Sali Berisha dhe opozita i kërkuan dorëheqjen, por Meta regoi mjaft ashpër, “Unë për ty doktor bëj cdo sakrificë, por për Shkëlzen Berishën e dhashë njëhërë dorëheqjen, dy herë nuk e jap për Shkelzen Berishën. Mos u bëj pjesë e pucit të pularisë me Tom Doshin, dhe Dritan Priftin si aksione etj etj…”, tha Meta nga foltorja e parlamentit dhe vijoi akuzat e tij të forta kundër Berishës dhe opozitës me një gjuhë mjaft të ashpër. Njësoj si sot ndaj Ramës por e kishte me Lulin dhe PD-në.

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë e gazetarit/ “Baton Haxhiu të izolohet”

Video e vitit 2015

Hera e tretë ka qenë në 24 orët e fundit në debatin me kryeministrin. Presidenti duket njësoj në hall dhe i shfazuar, ai shkruan “Ai që guxoi të kërcënojë komisar Zaganin pse denoncoi bashkëpunimin e trafikantëve të drogës me pushtetarët, ai që guxoi të kërcënojë nënkomisarin e Fushë-Krujës pse hetoi dhunimin e një vajze nga djali i një deputeti, ai që guxoi të kërcënojë një profesor të nderuar vetëm pse i shkruajti një letër Presidentit të Republikës në mbrojtje të inter

Deklarata e Ilir Metes 2019:

esit kombëtar, ai që kërcënon çdo ditë gazetarë e pronarë mediash, ai që kërcënon prokurorë e gjyqtarë, ai që kërcënon opozitarë dhe dëshmitarë, ai që urdhëron falsifikimin e letrave të tenderave e deri tek dokumente të sigurisë kombëtare bëri gabimin fatal të kërcënojë edhe Presidentin e Republikës së Shqipërisë në mënyrë të drejtpërdrejtë. Nuk ka fuqi në botë t’i bëjë presion e sh

antazh Presidentit të Republikës së Shqipërisë. Nuk ka Gjykatë Kushtetuese në botë që ndalon e interpreton kompetencat që i jep Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë, Presidentit, për emërimin e shkarkimin e ministrave e në veçanti të atyre që janë anëtarë të Këshillit të Sigurisë Kombëtare. Interesi kombëtar i pari! Shqipëria e Para!”.

 

Ilir Meta ka një hall tjetër të madh, ndoshta më të mall se video e Fiksit kur u kap me bllok, apo skenarët për vrasje deputetësh, Ilir Meta duket shumë i trembur dhe në panik, ai po vepron në të njëjtën mënyrë dhe më të njëjtën gjuhë.

Në të tre qëndrimet ka vetëm një ndryshim, pasha specifike e Ilir Metës

Presidenti ynë hajdut dhe bandit ka një hall të madh, të presim dhe të shohim, thonë se po jeton në vilën ku pritet ta arrestojnë së shpejti./CNA.al