PENGMARRJA E MISTERSHME NË ELBASAN/ Artan Hoxha: I vendosi pistoletën në kokë biznesmenit, por…

Gjykata e Elbasanit la në burg një javë më parë Bexhet Musmuçën dhe të dashurën e tij Fjola Cani, të cilët u ndaluan menjëherë sapo u transmetua lajmi për tentativën e pengmarjes së Aurel Gunit. Por ndryshe nga sa deklaroi në polici Aurel Guni, se Musmuça kishte tentuar ta merrte peng për llogari të Çapjave, policia dhe prokuroria e Elbasanit nuk kanë ngritur një akuzë për “Heqje të paligjshme të lirisë” ndaj Musmuçës. Ky i fundit njihet në Elbasan si përdorues droge dhe ka dalë ditën e enjte para gjykatës së Elbasanit duke u përballur vetëm me akuzën e “Vjedhjes me dhunë” të makinës së Aurel Gunit dhe “Prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike”.

Mbrëmjen e sotme gazetari Artan Hoxha që denoncoi këtë ngjarje në fund të vitit të kaluar u shpreh se “Ishte marrë peng që të organizohej një vrasje në Elbasan. U bë publike, por kur shkoi në prokurori u tha se ishte grabitje makine, po si ishte grabitje, ku ai e mori peng, i vendosi pistoletën në kokë. Në qershor në dhe korrik ka pasur 4 raste rrëmbimi personi dhe rrahje në Elbasan. Ka pasur djegie dhe vendosje tritoli. Në një vendosje zjarri u dogjën 13 makina, dihet kush e ka dhe kush e vendosi. Po nuk ke vullnet dhe mbështetje nga lart nuk bën dot gjë” tha Hoxha.