Aleanca Idrizi-Dule, si fitore e Çamërisë

Ka lindur një aleancë e fortë politike në Shqipëri. E pa dëgjuar dhe e pa menduar se mund të ndodhte.

Lulzim Basha më në fund ka shënuar Gol.

Ai ka mundur të bashkojë dhe të ketë aleatë Vangjel Dulen e PBDNJ-së që e zgjodhi deputet në listën e tij të qarkut Vlorë, përfaqësues i minoritetit grek në Shqipëri dhe politikës së shtetit Helen dhe Shpëtim Idrizin e PDIU-së, ish-doganierin e Fatos Nanos, që gjatë qeverisë Berisha përfaqësonte interesat e Camëve, por që nuk u zgjodh dot deputet në Tiranë, pasi Rama dhe Basha i vodhën votat.

LEXO EDHE:  Lulzim Basha urdhëron sulm kundër OSBE-së

Dule dhe Idrizi kanë qenë nën/kryetarë të parlamentit, zgjedhur nga socialistët. I pari Vangjeli si grek që më pas dha dorëheqjen kur u zgjodh Shpëtimi si çam.

Më në fund duket se përplasja e madhe e politikës shqiptare, Çamëri-Greqi, ka marrë fund tani kemi në  koalicion PBDNJ-në dhe PDIU-ë, të cilat janë në koalicionin e Lulit, por si parti fundore pasi udhëheqjen e koalicionit e ka në dorë Mona e LSI-së, që përfaqëson ish-komunistët./ CNA.al