Farsa e Edi Ramës me kufizimin e mandateve, KQZ e kontrolluar prej tij voton kundra

omisioni Qëndror i Zgjedhjeve ka rrëzuar sot kërkesën e Partisë Socialiste për të penguar rikandidimin e kryebashkiakëve që kanë tre mandate në pushtet. Këtu është fjala për Qazim Sejdinin në Elbasan, Vangjush Dakon në Durrës dhe Xhelal Mziun në Kamëz. Por në fakt edhe kjo kërkesë e PS-së është thjesht sa për të larë gojën dhe kjo për dy arsye.

E para kufizimi i mandateve nuk bëhet me kërkesa, por me ligj. E dyta,  PS ka shumicën në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve, kështu që mund të marrë cdo vendim që do. Thënë këto, lëvizja e Ramës përvecse është një tjetër farsë, synon t’u hapë rrugë sërish gjushërve dhe sejdinëve që janë shndërrur në bajraktarë të zonave të veta.

Për kryebashkiakun e Durrësit një ditë më parë u raportua se ai ndodhet nën hetim nga prokuroria në kuadër të dosjes 339 për blerjen e votave. Opozita ka kërkuara arrestimin e tij prej kohësh. Burimet i thanë Lapsi.al se Dako nuk po arrestohet për shkak të Donika Prelës që drejton Prokurorinë e Krimeve të Rënda.