“Green Book” filmi më i mirë, ja kush triumfoi në mbrëmjen gala

“Green Book” është filmi më i mirë i edicionit të 91-të të çmimeve Oscar. Në një mbrëmje plot emocione, që nisi në orën 02:00 me orën shqiptare, u dhanë çmime në 24 kategori.

Roli i Freddie Mercury i dha aktorit Rami Malek çmimin si aktori më i mirë, ndërsa aktorja më e mirë u shpall Olivia Colman për rolin në filmin “The Favourite”. Ndërkohë, filmi më i mirë i huaj, ashtu siç edhe pritej, u shpall “Roma” i regjisorit meksikan Alfonso Cuaron.

Fituesit e çmimeve Oscar

Filmi më i mirë: Green Book

Aktori më i mirë në rol kryesor: Rami Malek – Bohemian Rhapsody

Aktorja më e mire në rol kryesor: Olivia Colman – La favorita

Aktorja më e mirë në rol dytësor: Regina King (If Beale Street Could Talk)

Aktori më i mirë në rol dytësor: Mahershala Ali – The Green Book

Filmi më i mirë i animuar: Spider-Man: Into the Spider-Verse

Dokumentari më i mirë: Free Solo

Kostumografia më e mirë: Black Panther

Produksioni më i mirë: Black Panther (Hannah Beachlerer)

Kinematografia më e mirë: Roma (Alfonso Cuaron)

Stilimi dhe make up-i më i mirë: Vice

Editimi më i mirë i audios: Bohemian Rhapsody

Miksimi më i mire i audios: Bohemian Rhapsody

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj: Roma

Montazhi më i mirë: Bohemian Rhapsody

Filmi më i mirë i animuar, me metrazh të shkurtër: Bao

Dokumentari më i mirë, me metrazh të shkurtër: Period. End of Sentence

Efektet më të mira vizuale: First Man

Filmi më i mirë aksion, me metrazh të shkurtër: Skin

Skenari më i mirë origjinal: Green Book

Skenari më i mirë i përshtatur: BlacKkKlansman

Kolona zanore më e mirë: Black Panther

Muzika – kënga origjinale: “Shallow” A STAR IS BORN

Regjia më e mirë: Alfonso Cuaron