Opozita si vizion i së ardhmes apo establishment i së shkuarës

 

Shkruan, Ajet Delaj, New York

Ne paranteze deshiriroj te them nje te vertetete te padiskutueshme dhe te pamohueshme per nje shoqeri demokratike e system demokratik qe ngrihet mbi voten e lire se eshte e drejta e opozites te kontestoje pushtetin ndermjet protestes se popullit opozitar.

Por qe opozita te behet realisht nje kercenim per vijushmerine e pushtetit duhet te realizoje nje reforme apo me mire te themi nje pastrim e rigjenerim te plote me ide dhe staf per te rifituar besimin e popullit per nje qeverisje thjeter nga ajo qe lane ne 2013.

Deshiroj te bie ne vemendjen e gjithsecilit se Shqiperia eshte repuplike parlamentare ku pushteti merret dhe lihet duke ju referuar numrave ne parlament apo sic random njihet si shumice apo pakice parlamentare.

Cdo tentative per te rrezuar apo marre pushtetin me dhune jo vetem eshte e papranueshme per qytetrimin perendimor por eshte paster mentalitet komunist qe medoj se duhet ta kishim lene pas.

Tani te kthehemi aty ku e lame tek nevoja e opizites per tu paraqitur para shqiptareve me nje vision e staf te ri ne tentative per te fituar besimin e shqiptareve gjithnje ne funksion te rikthimit ne pushtet.

Pregaditja e nje opozite per te marre pushtetin realisht ka shume komponente por une deshiroj te ndalem vetem ne disa ku padyshim eshte demokracia e brendeshme e formacionit opozitar, qasja ndaj sistemit te drejtesise qe po mundohen te instalojne partneret e Shqiperise ne bashkepunim me Qeverine Shqiptare si domosdoshmeri per te stopuar korrupsionin galopant e padyshim ekonomia dhe politika e jashtme.

Shume media e portale per zhurme apo per tu dukur trendi gumzhijne cdo dite se as Qeveria nuk e deshiron reformen ne drejtesi gje qe realisht partneret nderkombetare e kane drejtuar gishtin tjeterkund, tek opozita apo faktore qe qendrojne apo kane qendruar afer saje.

Ky rreshtim i opozites respektivisht i estabilishmenti te korruptuar te se shkuares qe eshte instaluar me kohe ne opoziten shqiptare kunder reformes ne drejtesi i ka shkaktuar nje hendek te madh te opozites me partneret nderkombetare sa bene qe para zgjedhjeve te 2017 te kercenonin opoziten se do njihnin zgjedhjet parlamentare te zhvidhuar me nje krah politik.

Padyshim nje kercenim ekstrem dhe te paprecedent per vlerat e praktikat e shoqerive perendimore.

Fakti qe shqiptaret ne tersine e tyre e mbeshtesin  diku mbi 90%   tentativen per te instaluar nje system te ri te drejtesise ne Shqiperi nen monitorimin dhe sponsorizimin e drejteteperdrejte te Shteteve te Bashkuara dhe Gjermanise bejne qe cdo kundervenje  e partive politike apo titullare te institucone te rendesishme te Shtetit Shqiptar ndaj reformes ne drejtesi shkaktojne atomatikisht vetevrasje politike.

Deshiroj te bie ne vemendjen e gjithsecilit nje fenomen te koheve te fundit te vitit qe sapo u mbyll mbi ate qe u quajt levizje studentore.

Nuk deshiroj te hyj ne detaje rreth motiveve, organizimit, sponsorizimit apo objektivave te kesaje levizje pasieshte  debat i gjate dhe nuk dhe nuk I sherben asaje qe  une realisht deshiroj te fokusohem.

Levizja studentore e vitit qe sapo u mbyll nisi si levizje apolitike dhe u be mjaft massive per pak dite gje qe realisht e tronditi krejt politiken shqiptare e madje per mua i zuri mjaft te papregaditur megjithse kjo levizje mund te ishte edhe e vonuar.

Mirpo krahet politike reaguan ne menyra te ndryshe ku ne njeren ane Kryeministri Rama u tregua i hapur per te kuptuar thelbin e mesazhin e kesaje levizje dhe ne anen tjeter opozita qe kerkoje te interferoje me synimin per te marre kontrollin.

Per mua te dy palet ishin ne fushen e tyre apo me mire te themi aty ku realisht duhet te ishin ne raport jo vetem me studentet por me krejt shqiptaret e problemet e tyre.

Ajo se cfare ndolli me pas per mua duhet te perkthehet qarte ne nje mesim te madh kryesisht per opoziten pasi angazhimi i Qeverise per te permbushur kerkesat e studenteve dhe shkurja drejt shuerjes se protestes duke realizuar edhe ndryshime ne cabinet pa tronditje eshte padyshim kompletim i misionit te  nje Qeverie ne demokraci.

Fakti qe levizja studentore nisi dhe u rrit shume shpejt si levizje apolitike dhe mbeshtetja qe moren pothuaj nga krejt shoqeria shqiptare  lehtesisht lexohet si nje proteste ndaj krejt politikes shqiptare.

Mirpo interferimi i opozites dhe tentativa per te marre drejtimin e kesaje levizje apo zbulimi para publikut shqiptar se vete levizja ishte ideuar e organizuar si paterice  e opozites beri te shihet qarte me refuzimin e studenteve per te nxjerre perfaqesuesit e tyre beri qe protesta te shuhet.

Per mua qershia mbi torte eshte fakti qe shoqeria shqiptare eshte e lodhur me krejt politiken shqiptare por nese diskutohet estabilishmenti i djeshem qe ka kapur me kohe opoziten shqiptare apo pushtetin actual levizja studentore tregoje qarte se shqiptaret vazhdojne te mbeshtesin Kryeministrin me gjithe mangesite e tije.

Nje fakt tjeter mjaft domethenes eshte edhe mbeshtetja nga ana e opozites shqiptare e greves se banoreve te “astirit” qe kundershtojne nje projet te qeverise locale e qendrore per unazen e re te Tiranes.

E thashe dhe me lart qe te mbeshtese opozita nje proteste kunder qeverise eshte gjeja me normale ne bote por nese ndalesh ne kauzen dhe  mesazhin qe percon kjo mbeshtetje e opozites atehere del dicka krejt tjeter.

Qeveria e majte ju garanton zaptuesve te prones shoqerore dhe private apartamente ku te fusin koken dhe atyre qe kane letra pronsie mbi truallin demshperblim te plote.

Per ironi te fatit opozita e “djathte” mbeshtet protesten deri ne te dhunshme me synimin per te garantuar demshperblim nga taksat e shqiptarve per zaptuesin e trojeve te te tjerve duke konfirmuar se qendron akoma ne shkelje te Kushtetutes se Shqiperise e ne mbestetje te grabitesve te prones se shqiptareve.

Edi Rama dhe qeveria e tije mund te kene mjaft gabime por nese cdonjeri nga shqiptaret ne Shqiperi apo diaspore gjejne nje motiv te vetem qe te mbeshesi kete opozite eshte i lire jo vetem te protestoje por ta ngreje zerin me force.

Ah se desh harrova pasi padyshim kete opozite e mbeshtesin estabilishmenti i djeshem qe ka nje kondribut famekeq per ta bere Shqiperine keshtu sic eshte sot duke vazhduar demin me bllokimin e misionit dhe funksionit te opozites.

Implementimi i plote i reformes ne drejtesi me siguri do te beje te mundur nje konfigurim te ri te forcave politike dhe faktoreve politik dhe cdo tentative per te rrezuar pushtetin me dhune eshte qarte tentative per te bllokuar implentimin e plote te sistemit te ri te drejtesise ne Shqiperi dhe kundervenje e hapur ndaj interesave te Shqiptareve e partnerve te tyre strategjik Shtetet e Bashkuara e Gjermania.

Shteti juridik funksional ngrihet e funksionon me reforma te qensishme e te thella larg dhunes se rruges e ngesave te universiteteve megjitha kam bindjen se protesta e 16tes do pershpejtoje dekompozimin e estabilshmentit te se shkuares e lindjen e opozites se re ne Shqiperi.

 

One thought on “Opozita si vizion i së ardhmes apo establishment i së shkuarës

  • February 11, 2019 at 3:27 pm
    Permalink

    Z.Delaj, e lexova shkrimin tuaj me vemendje dhe mendoj se jeni objektiv, kjo per faktin se ju I jepni hakun sejciles pale, madje ne shkrimin tuaj ju jeni treguar mbi palet.Faleminderit.

Comments are closed.