PO NDODH: Militantë legena brohorasin “Monika Monika” / Kishin 8 vjet që e shanin

“Nuk ka më kthim pas”, kështu u shpreh kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi në fjalën e saj para protestuesve te Parlamenti.

Kryemadhi ndër të tjera theksoi se mandatet e tyre nuk janë më fasadë.

Pjesë nga fjala e Monika Kryemadhit:

Zoti ju rujt ju, zoti shpëtofstë Shqipërinë. Rama ik, rama ik…Të dashur motra dhe vëllezër, të dashur vëllezërit tanë policë që sot i kanë vendosur përballë prindërve të tyre, ata policë të cilët rrogat e tyre janë vetëm 300 mijë lekë të vjera. Sot mandatet tona, nuk janë më fasadë e narko shtetit. Pavarësisht bindjeve, janë mandate për të rikthyer edhe njëherë në 1990 për të thirrur liri dhe demokraci. Sot mandatet janë të banorëve të Unazës, të minatorëve, naftëtarëve, studentëve që mënyrën më të bukur i nxorrën bojën shtetit. Dua t’ju them edhe dicka, nëse në cdo vend të Europës, apo Amerikë nqs një kryeministër do të faktohej nga Prokuroria që votat janë blera nga karteli i drogë, jo vetëm do ishin në burg po do i kishin djegur institucionet. Djegia e mandateve nuk ka të bëjë me pozicionet politike, por me fundin e tranzicionit që po kalon Shqipëria, për të ndërtuar shtetin, institucionet. Ne japim fjalën sot që nuk ka më kthim pas, se do të na mallkojnë breza, fëmijët tanë, shpirti i qindra dhe mijërave shqiptarëve. Rama ka ikur se po të ishte i fortë do të ishte në atë sallë, nuk do të ikte si Arafati që cdo ditë nuk rri asnjëherë në një vend. Nuk do të përfundonte si një frikacak që fshihet si miu. Ju bëj thirrje që ky Kryeministër nuk mund të mbajë në dorë të ardhmen e shqiptarqve, misioni është i qartë të largojmë krimin dhe ti kthejmë Shqipërisë shqiptarët. Të kthejë 400 mijë shqiptarë, identitetit kombëtara. Zoti ju rujt ju.