Prapaskenat: Ja si djegia e mandateve rrezikon shkrirjen e LSI

Djegia e mandateve nga Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim mund t’u bjerë dhe si bumerang krerëve të tyre. Kur Basha doli në konferencë shtypi të dielën, askush nuk e mori seriozisht se do i dorëzonin mandatet. Por në fakt PD e LSI u bënë bashkë dhe hoqën dorë nga Parlamenti, duke kërkuar qeveri teknike dhe zgjedhje të parakohshme. Por çfarë mund të prodhojë djegia e mandateve? A është kjo rruga e duhur për të rrëzuar qeverinë? Kush do të dalë i fituar në fund të kësaj loje?

Këto janë disa pyetje, përgjigjet e të cilave janë të vështira për këdo, pasi politika dhe qytetarët po përballen me një precedent të pandodhur më parë, si në vendin tonë, ashtu dhe në shoqëritë e tjera demokratike. Sipas burimeve të gazetës, opozita do ecë në dy linja për të bindur Ramën të tërhiqet. Linja e parë është ajo e protestave dhe destabilizimit dhe e dyta është përmes lobimeve dhe sponsorizimeve në arenën ndërkombëtare, me shpresën se SHBA e BE do e detyrojnë Ramën të tërhiqet.

Por djegia e mandateve ka bërë që topi të jetë në fushën e Ramës dhe është kryeministri ai që tani mund të vendosë fatet e qeverisë së tij, por dhe fatet e PD dhe të LSI. Historia ka treguar se në ato vende ku ka pasur djegie mandatesh, partitë që i kanë iniciuar janë shkrirë. A mund të ndodhë diçka e tillë në vendin tonë? Të gjitha mundësitë janë të hapura. Në pamje të parë partia më e rrezikuar në këtë mes është LSI.

Zgjedhjet e 2017 e dëmtuan jashtë mase këtë parti, e cila nga mbi 35 deputetë që synonte të merrte, mori 20. Dihet që elektorati i saj janë persona të punësuar në administratë. Në administratën publike drejtorët e saj janë bashkuar me PS, ndërsa të tjerët janë shkarkuar. I vetmi elektorat që i ka mbetur është ai në 7 bashkitë e drejtuara prej saj. Por zgjedhjet vendore po afrojnë dhe ato vendosin fatin e partisë së presidentit.

Nëse Rama reziston deri më 30 qershor, me shumë gjasë PD e LSI do i bojkotojnë zgjedhjet. Kjo do të thotë se do hyjnë në lojë parti të tjera që do i zëvendësojnë në pushtetin lokal, ndërsa PS do marrë pothuajse pjesën dërrmuese të bashkive. Në këtë mënyrë LSI e humbet dhe atë pak elektorat që ka dhe deri në zgjedhjet e ardhshme mund të jetë braktisur. Po ashtu edhe PD humbet terren, por duke qenë se ka një elektorat bazë, mund të rrudhet, pro jo të shkojë te shkrirja totale. E kundërta vlen për LSI, pasi anëtarët e saj kanë treguar se nuk janë besnikë. Me mijëra janë bashkuar me PS dhe kjo tregon se mund ta braktisin LSI dhe ata që i kanë mbetur nëse ajo nuk është më në pushtet.