SHOKON GAZETARJA E NJOHUR SHQIPTARE: KUR ISHA 19 VJEÇE TENTOI TË MË PËRDHUNONTE ROJA I SHKOLLËS, MË TËRHOQI DHE DONTE TË MË MBËSHTESTE PAS MURIT…

Gazetarja Arbana Xharra

Gazetarja e njohur shqiptare Arbana Xharra ka shokuar me një histori të sajën të publikuar pasditen e sotme.

Xharra ka treguar se në vitin 2001, kur ishte vetëm 19 vjeçe dhe sapo kishte nisur punë në gazetën ‘Koha Ditore’ roja i një shkolle në Prishtinë, ku kishte shkuar për të bërë një kronikë, kishte tentuar ta përdhunonte.

‘Viti 2001 isha 19 vjece, sapo kisha nise punen si gazetare ne gazeten “Koha Ditore”, kryeredaktori Baton Haxhiu me caktoi ne mbledhje te mengjesit te merresha me mungesen e ngrohjes ne shkollat e Prishtines. Rreth pasdites dikur, u nisa per ne shkollen “Xhevdet Doda” per te biseduar me drejtorin. Sapo u afrova te dera kryesore, nje djale rreth te 30-tave i cili dukej se ishte roje ma hapi deren. E pyeta nese ishte drejtori apo zevendesi ne zyre. “Po larte eshte, hajde ta tregoj zyren”, me tha ai, tek sa ecte para meje shkalleve per ne katin e dyte. Bente ftoht, kishte rene bore dhe veshur e kisha nje xhakete me kapele ngjitur me kapese’, ka shkruar ajo ndër të tjera.

Më tej ajo ka treguar detaje të tjera nga ngjarja e atij viti. 30 vjeçari që ishte dhe roje i shkollës e kishte tërhequr prej kapeleje dhe kishte dashur ta mbështeste pas murit, por fatmirësisht ajo e kishte shtyrë tutje dhe kishte mundur të largohej.

‘Sapo hipa ne katin e dyte, kur u afrova tek zyra e drejtorit pash qe nuk ishte askush. “Pse me rrejte?” ju drejtova me ze te larte tek sa nisa te frikohesha sepse pash qe shkolla ishte pa asnjeri. Ai me terhoqi per kapele te xhaketes per te me mbeshtetur per muri, e shtyva me sa fuqi kisha, e per fatin tim te mire, kapela u shkeput nga xhaketa i mbeti ne dore…Mbaj mend sikur sot, vrapin qe bera shkalleve te vjetra te drurit te poshte dhe friken qe me kaploj. Derisa afrohesha tek dera kryesore me kapi panike, kisha frike nese dera ishte e mbyllur… po e kishte mbyllur, por me grep. Arrita te dale.’

Sakaq, gazetarja Arbana Xharra, shkruan se sapo kishte shkuar në redaksi kishte njoftuar redaktorin dhe më pas ishin nisur drejt policisë për ta denoncuar.

‘Shkova ne redaksi, redaktori Virtyt Gacaferi me tha qe rasti duhet te lajmerohet ne organet e sigurise…erdhi me mua ne polici ku dhash deklaraten ne detaje. Disa jave me vone me thirren nga gjykata. “Personi i cili ju ka ngacmuar eshte me te meta psiqike, eshte mire me a fale, do ta largojme nga shkolla”…me tha gjykatesja. Kushedi se cka ka ndodhe me vajza te tjera ne ate shkolle. Njerez me probleme psiqike, manjak…ka kudo por jane organet e sigurise dhe institucione te tjera qe duhet te trajtojne keto raste. Ne Kosove po merremi me policin e mesuesin kriminel, te presim a kane me e marre denimin e merituar’,përfundon ajo.