Atletiko humbet sërish / Barcelona e sigurt drejt titullit kampion

Atletico Madrid me shumë mundësi është përshendetur me titullin këtë sezon të “La Liga-s’ pasi në javën e 28 të kampionatit është mposhtur 2-0 nga Athletic Bilbao. Në “Estadio San Mames” të besuarit e Simeone-s u panë ende të shokuar nga eliminiminë “Champions” dhe asnjëherë nuk u ngritën në nivelin e pritshmërive.

Ndërkohë të dy golat e takimit u shënuan në pjesën e dytë, fillimisht nga Williams dhe më pas nga Kodro. Kjo humbje në ndeshjet e ardhshme mund t’i kuhstojë edhe vendin e dytë Atletico Madrid, duke patur parasysh që Reali më herët në debutimin e Zidan mposhti 2-0 Celta Vigo-n.

Në “Seria A” Roma ka pësuar një disfatë e cila mund të rezultojë fatale përsa i përket objektivit ‘arritja e nje vendi që të çon në Champions sezonin e ardhshëm’. Verdhekuqtë janë mposhtur 2-1 në transfertë nga skuadra e Spal. Fillimisht të besuarit e Ranierit e panë veten në disavantazh në minutën e 22, por edhe pse arritën të barazojnë me Perrotin nuk mundën të dilnin me pikë nga ky takim, pasi Petagna realizoi golin e fitores për vendasit.