Falimentimi i paralajmeruar i nje “Opozite”

Shkruan: Ajet Delaj, New York

 

Realisht, nuk eshte shume e moralshme me u marre me opoziten pasi kritiket apo analistet duhet gjithnje te fokusohen tek qeveria per te ndikuar sadopak ne korigjimet e punes se Qeverise e pse jo edhe per te afruar ide e vizjone qe mund te ndikojne ne vete vizionin e Qeverise.

Mirepo, ashtu duhet te ndolle kur kemi nje  opozite normale e jo sic eshte  opozita shqiptare si nje mbetje teknologjike e fundit te procesit “katovica” qe beri aq dem ne Shqiperine e 30 viteve te fundit.

Ndersa persa u perket Qeverise nuk kam punuar ndonjehere me z Rama qe ta njof nga afer modelin e punes se tij por persa i perket komunikimit te tije nepermjet rrjeteve sociale mund te them se jo vetem e vlersoj komunikimin e tij te drejteperdrejte me shqiptaret brenda dhe jasht Atdheut por ju garantoj se Kryeministri shqiptar ka veshe dhe degjon popullin e tij nje risi per nje kryeminister shqiptar .

Une jam nje nder ata shqiptare qe e kam trajtuar temen “katovica” shume here pergjate 20 viteve te fundit dhe gjendja aktuale e opozites shqiptare nuk eshte aspak surprise per mua por nje fund logjik i nje procesi qe e kishte te paracaktur fatin e vet. Me kete dua te them se e kam te drejten morale ti them edhe dy fjale ne “funeralin” e nje procesi qe per fatekeqesine e shqiptareve zgjati 30 vjet.

E bera kete hyrje jo per tju kthyer edhe nje here nje analize qe e trajtoj qe 20 vjet por per te lare ne nje fare menyre nje borxh per miqte e mi ne Shqiperi e pse jo edhe nje ndjese per gjithe shqiptaret pasi si student aktiv i atij Dhjetori 90 te tradhtuar e harruar kam bere tri fushat e para per Partine Demokratike.

Megjithse per te verteten duhet thene se as studentet e as te persekutuarit nuk paten ndonjeher pushtet ne PD  qe me se miri e ka shprehur kete fenomen  nje miku im ne Kruje ne vitin 2000 ne pergjigjen qe i dha nje eksponenti te PD se Krujes:

More zoteri e pyet eksponenti i PD se Krujes natyrisht si shumica e tyre ne ato nivele  bashkepuntor i sigurimit te shtetit “skariola” , a nuk je me me PDne? Miku im i pergjigjet se une gjithnje kam qene por nuk e di a ka qene Partia Demokratike me mua qe fatekeqesisht rezultoje se asnjehere nuk ka perfaqesuar shtresat shoqerore qe e kane votuar.

Mendoj se tashme shumica e shqiptarve me ideale te djathta antikomuniste  jane ndergjegjesuar se kush i ka perfaqesuar idealet e tyre ne institucionet hibride te shtetit shqiptar pergjate 30viteve te fundit por kam bindjen se kjo tashme se shpejti i perket se shkuares.

Mgjithate persa kohe estabilishmenti i politikes se vjeter ne krahun e djathte te politikes shqiptare apo me mire te themi uzurpuesit e atij krahu vazhdojne te jene pjese mediatike e realitetit shqiptar pasi aktualish dualen vete jasht istitucioneve duhen trajtuar ne propocion me vendin qe kane tashme ne jeten e shqiptareve.

Qe opozita  te kerkoje rrezimin e qeverise e cuarjen e vendit ne zgjedhje te parakoheshme eshte synimi i cdo opozite por si nje shoqeri ne trazicion te tej-zgjatur e praktikisht nen monitorim te drejteperdrejte nga Washingtoni e Brukseli me votat e 140 deputeteve 100% e parlamentit thene me fjale te buta pasi realisht shqiperia eshte protektorat konstitucional duhet edhe akordi i partnerve per rotacion pushteti ne Shqiperi.

Per te qene i sinqerte dhe i ndershem gjithnje eshte marre nje approvim i padeklaruar kryesisht i Washingtonit per te realizuar rotacione pushteti pergjate 30 viteve te fundit ne Shqiperi ndersa tani pothuaj eshte detyrim kushtetues qe percaktohet nga finalizimi i reformes ne drejtesi.

Shqiperia eshte aty ku eshte e une nuk dua te percaktohem se ku ishte dhe ku eshte pasi gjithnje pushteti rreshton suksese dhe sapo bie ne opozite vendos syze te errta thua se kurre nuk ka qene ne pushtet dhe nuk ka asnje pergjigjesi edhe nese gjendja eshte realisht skandaloze.

Lavdi zotit qe eshte treguar bujar me ne shqiptaret ne hapsirat ballkanike apo me sakte ilirike jo vetem me cfare na ka falur nen toke e mbi toke por edhe pozicionin strategjik gje qe na ka bere qe gjithnje te jemi ne interesin strategjik te fuqive te medha kryesisht partnerve tane strategjike Amerikane gje qe me cfare po shikojme kane vendosur te pasojne Presidentin Willson duke e rithemeluar shtetin Shqiptar.

Rithemelimi i shtetit shqiptar sigurisht qe eshte ideuar e po zbatohet nga Amerikanet nepermjet nepermjet reformes ne drejtesi nepermjet ligjit e kushtetutes larg cdo modeli e fryme revolucionare e aq me pak levizje revolucionare komuniste ilegale jasht istitucionale.

Shume iteresante eshte fakti apo pozicioni i  “opozita” shqiptare te “djathte e antikomuniste” qe eshte rreshtuar hapur kunder perendimit me fjale e vepra duke konfirmuar jo force por fundin e natyrshem te nje formacioni qe realisht kurre nuk ka qene e djathte.

Abandonimi i qarte dhe i hapur I Washingtonit i lidershipit te Partise Demokratike ku se bashku me ekstremistet e majte te Ilir Metes jane rreshtuar fort kunder reformes ne drejtesi respektivisht kunder Amerikanve  e projektit te tyre shtetformues per shqiptaret mendoj se edhe ata pak shqiptare qe vazhdojne ti ndjekin duhet te reflektojne.

Shikoni kryetarin e Partise Demokratike qe refuzon te paraqitet ne Prokurorine e Shtetit per nje akuze qe duket qarte e paster qe eshte ngritur nga institucionet law enforcement amerikane e ne anen tjeter na cau daullen me se pakti per kushtetute e ligj apo me tej kur rreshtohen ne brojtje te grabiteseve te prones private e shteterore duke ju a paraqitur shqiptareve si kauze.

Megjithate nje shprehje latine thote qe jo cdo e keqe vjen per te bere keq pasi ne realitetin e ri politik shqiptare jane krijuar kushte optimal per te themeluar nje te djathte reale me filozofi e program te djathte konservator qe ne themel ka interesin e Atdheut gje qe i bej thirrje miqve tane Amerikane  qe t’na ndihmojne  te kapercejme tranzicionin e tejzgjatur.

I bej thirrje patriotve shqiptare ish-studenteve te Dhjetorit 90te qe sot jane bere burra dhe gra ne moshe madje shume prej tyre me experience te vyer te marre ne perendim ne te tera fushat e jetes , rinise shqiptare ne universitetet shqiptare e jasht saje  qe te kontribuojne ne themelimin e sistemit te ri politik properendimor ne Shqiperi kryesisht ne spektrin e djathte qe fatekeqesisht i ka munguar Shqiperise pergjate 75 viteve te fundit.

Ne kushtet e internetit dhe ne nje bote gjithnje e me te vogel fale teknologjise eshte e mundur kontributi i gjithsecilit me nje koncept e mentalitet te ri madje pa qene nevoja fare me qene present pra nje kontribut i drejteperdrejte ne sherbim te Atdheut e madje pa konflikt interesi pa thase mielli e vota te blera. Tashme bota e qytetruar ka eksperienca te tilla.

Shqiperia do behet ka thene i madhi Konica per inat te shqiptareve.