Fitorja “tabu” për Tiranën, derbi mbyllet me rrjeta të paprekura

Është mbyllur në barazim 0-0 derbi numër 152 i kryeqytetit mes Tiranës dhe Partizanit.

Edhe pse u luajt deri në minutën e 101, derbi nuk pa fitues, me Tiranën dhe Partizanin që u kënaqen me nga një pikë. Në “Selman Stërmasi” atmosfera ishte tepër elektrizuese, me dy tifozeritë që dhuruar spektakël në tribuna.

Ndërkohë, në fushën e blertë përpos dueleve të forta mes lojtarëve, rastet numëroheshin me gishtat e dorës. Rastin më të mirë për të shënuar e kishte anglezi, Michael N’Goo, me gjigantit e sulmit bardheblu që me kokë u ndal nga Alban Hoxha në dy raste. Me rrjeta të paprekura u mbyll pjesa e parë, ashtu siç u mbyll i gjithë takimi.

Në pjesën e dytë, u pa një Partizan më i etur për 3 pikët, por shtylla ndali festën e kuqe. Një aksion i bukur nga krahu i majtë nxori të lirë Bruno Telushin. Shumë afër zonës kundërshtare, mesfushori lëshoi një silurë të vërtetë drejt portës së Abibi, por shtylla ndali gjithçka. Një barazim që nuk kënaq askënd, me Partizanin që dërgon në 9 pikë distancën me ndjekësit. Nga ana tjetër, Tirana nuk arriti të “thyen” mallkimin e 5 viteve të fundit në derbi, duke e shtyrë fitoren për një tjetër 90 minutësh.