Fuqia e opozites

Shkruan: Ajet Delaj, New York

 

Protesta si nje e drejte e opozites eshte nje element I rendesishem i luftes politike te opozites ndaj nje pushteti qe sipas tyre nuk ka elegjitimitet mirpo perdorimi i dhunes si instrument per te marre pushtetin eshte totalisht e papranueshme dhe  as qe ka gje te perbashket me nje shoqeri qe aspiron integrimin ne perendimin.

Te bjere qeveria nuk eshte fundi i botes per nje qeveri  pak me shume se pese vite ne pushtet por problem madhor ne kete ceshtje eshte se cfare qeveria nuk po ben apo nuk ka bere dhe cfare opozita premton se do beje ndryshe.

Naturshem qe opozita nuk ka ne dore vendimarrjen por vetem premtimet e per kete eshte mjaft e rendesishme per shqiptaret dhe te ardhmes se tyre se kush i ben premtimet se tashme jemi 29 vjet system pluralist se paku de jure ku cdonjeri ka nje nje histori personale e politike e po te doni edhe si formacione politike apo lidere te tyre.

Opozita kerkon rrezimin e Rames se ka blere zgjedhjet dhe per kete duhet te largohet e per me tej duhet te merret ne dore nga Berisha – Meta si garanci per zgjedhje te lira e te ndershme ne Shqiperi.  Kjo kause jo vetem eshte qesharake por madje eshte tragjike me e kthyer Shqiperine pas ne 2013.

Pra opozita te synoje pushtetin nuk eshte ndonje mekat por qe opozita te rikthehet ne pushtet  duhet te kete minimalisht dy component te rendesishem per nje opozite serioze. Se pari opozita duhet te kete nje kauze domethense te ndryshme nga qeveria dhe ne unison me partneret tane  perendimore kryesisht Amerikanet pasi shqiptaret jane percaktuar pro perendimit qe 29 vite me pare.

Se dyti opozita kete kauze duhet ta shpalose nga nje staf credible ne syte e shqiptareve e nderkombetareve atehere per mua Qeveria aktuale duhet te numroje ditet.

Tani pa shume mund e natyrisht pa pasur nevoje per hulumtime te thelluara po shkruaj thjesht ato cfare cdo shqiptar me nje minimum inteligjence e interesi e angazhimi per tu marre me politike dallon qarte se ne krye te ndryshimit te premtuar qendrojne dyshja Berisha-Meta e natyrisht vete fytyra e protestes qe kerkon te permbyse realitetin shqiptar.

Bashkeatdhetare  te te nderuar shikoni me vemendje estabilishmentin e se shkuares qe kerkon permbysje me dhune e jo rrotacion normal pushteti ku populli voton alternative me te mire kryesisht ate force politike apo grupim politik qe mban timonin e drejtimit te Shqiperise ne ndrejtim te perendimit e kryesisht Shteteve te Bashkuara.

Per mua kauza e pushtetit eshte percaktimi ne mbeshtetje te Shteteve te Bashkuara per te themeluar sistemin e drejtesise ne shqiperi si shtylla kryesore e shtetit Shqiptar qe me siguri triumfi i sistemit te drejtesise me support te drejteperdrejte te politikes Amerikave do te coje ne rithemelimin e vete Shtetit Shqiptar.

Historia e botes se qytetruar na ka treguar se pa drejtesi nuk mund te kete shtetin ligjor te se drejtes qe shqiptaret jane percaktuar qarte qe me rrezimin e komunizmit ne 1990ten.

Opozita qartas ka treguar se eshte pozicionuar kunder reformes ne drejtesi duke perdorur te tera hapsirat e mundeshme ligjore e me tej per ta bllokuar perpjekjen Amerikane e te shumices qeverisese respektivisht bllokimin e reformes ne drejtesi duke u vendosur perballe shqiptareve qe e duan reformen ne drejtesi pasi estabilishmenti i korruptuar i se djeshmes ja u a ka prure qumshtin e nenes ne maje te hundes me gobvensit qe fatekeqesisht eshte quajtur drejtesi.

Qe vullneti i shqiptareve eshte deformuar madje pergjate krejt 29 viteve te fundit  ne cdo pale zgjedhje kjo nuk ka asnje dyshim por ajo cfare eshte interesante ne tere kete histori opozita nuk thote asnje fjale per sistemin zgjedhor ne Shqiperi madje nuk thote asgje as per numrimin elektronik e votimin e emigranteve.

Pushteti i ka afruar opozites mundesine e berjes se kodit zgjedhor duke perfshire mundesine e numrimit elektronik duke filluar nga zgjedhjet locale te Qershorit bashke me mundesine e pjesmarrjes se diaspores por opozita e ka bojkotuar komisionin e reformes zgjedhore dhe ne anen tjeter kerkojne shembjen e shtetit me dhune pasi deshtuan me studentet.

Shqiptaret opozitarere e per me teper  vllezerit e mi duhet te kene  te qarte se forca e opozites qendron tek forca e kauzes se tyre e orjentimi i tyre drejt lirise se fjales, besimit, prones, ekonomise se lire te tregut e konkurences se gjithanshme nen monitorimin e ligjit qe e garanton nje system drejtesie i ri e jo mendjet e mbrapshta qe duan ti rikthejne shqiptaret ne hegjemonine e carit te ri te Kremlinit.

Shqiperia si vend antar i NATOs me partner strategjik Shtetet e Bashkuara eshte ne hapat e fundit te vendosjes se sistemit te ri te drejtesise se munguar  ku paramilitaret ruse nuk kane asnje shans qe ta ndalojne rrugtimin e shqiptareve drejt nje shteti te konsoliduar ligjor drejt perendimit qe e kemi nisur qe 500 vjet te shkuara me te madhin Gjergj Kastrioti

I bej thirrje popullit opozitar qe te distancohen nga sharlatanet filoruse qe kane uzorpuar institucionin e opozites ne Shqiperi dhe shpreh bindjen e plote se me vendosjen ne eficence te plote te sistemit te ri te drejtesise do krijohen kushte per nje formatim te plote jo vetem te opozites por edhe te pushtetit.

Dhuna e shqiptarve ndaj shqiptareve eshte pjese e strategjise se Cubriloviqit e Megalidhese e nuk besoj se shqiptaret do bien pre e kesaje strategjie kriminale. Rrofte Shqiperia