Imazhi që krijon Berisha në botë

Aktori Neritan Liçaj i kundërpërgjigjet tenorit Saimir Pirgu. Ky i fundit, deklaroi në samitin e Diasporës që u mbajt në Tiranë se do ti duhen 200 mijë shfaqje që të rekuperojë dëmin e një gome të djegur, referuar protestave të fundit në vend.

Përmes një mesazhi të shpërndarë në rrjetet sociale, Liçaj i kërkon të ‘mos merakoset’ shumë. Aktori shprehet më tej se ka dy lloj artistësh, ata që e shohin artin si nevojë të brendshme dhe narçistët. Liçaj i kërkon Pirgut të mos bëhet si ky i dyti.

“Bashkëkombasit e tu ndër ta dhe une vuajnë vërtet, ndërsa ti merakosesh si do dukesh në syte e kolegëve të tu?! Si do te duket Shqiperia “jote”, që djeg goma?!”, shkruan aktori.

Postimi i plotë:

Saimir Pirgu!Mos u merakos per imazhin e Shqiperise se gomes se djegur!Shqiperin e katandisen ne gome te djegur…

Kete po ta thot nje artist qe nuk ka famen tende (krenar qe ti e ke,vertet), por nje artist qe pavaresishte se nuk e ka ate cka ti ke,lufton per ate cka ti nuk ke kurajo ta shohesh..realitetin..prandaj te pyes..kush ka me rendesi…realiteti apo dukja?!E verteta,apo imazh?!

Ka dy lloj artistesh ne kendveshtrimin tim modest,artist!

Te paret ata qe e shohin artin si nevoje te brendeshme,te sinqerte,te vertet per te shprehur ndjesite,emocionet,mendimet etj,dhe te dytet qe e shohin si pasqyre ku duhet te shohin refleksin e tyre”te pacenueshem’ne art!E thene thjesht narcizet.

Mos u bej i dyte. Rrespekte.

Bashkekombasit e tu nder ta dhe une vuajn vertet,ndersa ti merakosesh si do dukesh ti ne syte e kolegeve te tu?!Si do te duket Shqiperia”jote”,qe djeg goma?!

Tha them une!Do duket Shqiperia qe djeg goma!Kaq e thjesht eshte!

Jeta e nje kombi eshte jeta e tij jo dukja dhe imazhi! Imazhi eshte iluzion ne fund te fundit!