Letër publike Bashës / Antarja kryesisë PD: Pse populli duhet besoj Monën, Mulin, Dulen….?

Nga Enkelejda Veliu

Thone se miqte, njihen ne dite te veshtira..
Po ashtu edhe militantet..
Ne keto dite gri per PD..kurrsesi nuk do doja qe te gjykoja, por disa gjera duhen thene.
Hallet diku duhet ti qajme.
Jo pak here kemi ngritur zerin ne forume, qe PD te jete transparente me qytetarin dhe votuesin..dhe aq me shume , me anetarin dhe militantin e saj.
Duke filluar, nga listat e keshillit bashkiak..duke vazhduar me zgjedhjet ne parti..dhe duke iu vene vula, kandidateve per deputet.
Po cti bej une “Qaniut”..qe i rri kryetarit, sa para mbrapa?! Qe ia heq aq bukur qimet te palltoja..dhe qe cdo mengjes e komplimenton me fjalet.. Kryetar si ty, as ka pasur dhe as do te kete PD..
Asnje kriter. Asnje mendim dhene nga baza.
Emra qe serviren lart, me llogari.
Hirearkia ndertohet, vertikalisht poshte dhe jo e anasjellta.
Larg qofte..sdua tju besoj te tjerave.
Dhe sot..kur duhej te ishim bashke, nje mendje dhe nje ze..dalin ne skene Gjuzrat dhe Roshet. Ashtu, mustaqet varur, mezipritur, te bejne opozite ..
Sigurisht, aty presin dhe te tjere..qe po iu vjen plasja, pse e dorezuan mandatin.
A mund ti besoj une Ndokes apo Mones, Dules..??
Askurre..
Thjesht po bejme nje cope rruge bashke. Per tu ndare, sdihet ku dhe si.
Ju qe fryheshit, per gjetje kaq te papara, mos u fshihni si struci..qe fusni koken ne rere dhe bythen zbuluar.

A e gatuat vete kete gjelle dhe na e sherbyet ashtu te nxehte..?!
Na e futet koken me zor ne pjate..
E pra..kjo ishte loja..
Sigurisht, une , dhe mijera demokrate te tjere, serish do te mbetemi ai zeri i forte, qe do ta themi te verteten..por qe do jemi prane, ne te mire e ne te keq.
Dhe sot, serish jemi ketu..per ti dhene, po e deshi puna, ndoshta dhe grushtin, ketyre prurjeve te “reja” ne parti.
Qe duan te zevendesojne, te vetmen parti te shpreses.
Koha te mbahet pergjegjesi, dhe per te ndeshkuar cilindo, qe krijoi kete maskarade listash..
Dhe nderkohe qe do pastrojme veten, do te nxjerrim ne pah, ata dhe ato, me te miret.
Nuk mund te kete asnje komision politik, gatuar bodrumeve mavi, qe mund te mposhte dhe te zevendesoje, nje parti te tere..