Monikën po e “tradhëtojnë” të gjithë / Madje dhe burri po i bashkohet me Ramën

Pas takimit kokë më kokë me kreun e PD-së Lulzim Basha, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka dhënë një deklaratë për mediat nga Selia blu.

Monika nuk e fsheh dueshpuerimin. LSI drejt shturrjes totale. Pritet 20 deputet të largohen.

Kryemadhi tha se Parlamenti duhet të plotësojë 140 deputetë që të jetë legjitim, ndërkohë që deklaroi se mazhoranca është kapur shah mat.

‘Opozita i ka bërë të gjitha veprimet e saj. Nuk po iu rendis të gjitha veprimet institucionale, me propozimet, me amendimet, me kalimet e projektligjeve, me tryezat dhe nuk po rri t’ju përmend të gjithë shkeljet e rregullores së parlamentit apo dhe të kushtetutës me të dyja këmbët nga maxhoranca. Ndërkohë nga ana tjetër mund t’ju bëj me dije, unë nuk quhem juriste, nuk jam doktoreshë në shkencat juridike jam në doktoreshë në shkencat kimike dhe ekonomike por ajo që dua të them është mund t’ju drejtoheni shumë konstitucionalistëve që
kushtetuta e Shqipërisë thotë se parlamenti i Shqipërisë ka 140 deputetë, pra parlamenti është funksional dhe legjitim në momentin që betohen 140 deputetë. nëse ky parlament do të ketë 140 deputetë le të vazhdojë por unë jam e bindur që nuk mund ta ketë dot shansin për të pasur 140 deputetë. Sot maxhoranca është shah-mat dhe nuk është njëherë por është disa herë shah-mat.

Doja t’ju bëja thirrje se mjafton të shikoni, pashë në një televizion se si një institucion në ministri, jo që nuk kthente përgjigje por nuk thonte as që nuk kam informacion, se tjetri thotë ore më lini kohë të marr informacion se nuk kam për këtë çështje’, tha kryetarja e LSI-së, ndërkohë që pretendon se vetë PS po përgatitet të shkojë në zgjedhje të parakohshme, por nuk e pranon hapur.

‘Është shumë e thjeshtë, nuk ka më dalog. E vetmja që do bëjmë është zgjedhje të reja. Vera do nisë me zgjedhje Parlamentare. Vetë PS po përgatitet për të shkuar në zgjedhje të parakohshme, por bën si e fortë kot.

E para të shkojë zoti Rama në zgjedhje të parakohshme, por jam e bindur që do ta çojnë të tjerët para Ramës, sado që të mundohet Rama me personat e kapur’, tha Kryemadhi.