Plas bomba e Ilir Metës: I dha shtetësinë dy kriminelve më të kërkuar në botë për 1 miliard euro pastrim parash

Dy vellezerit Sandesara

Dy vëllezërit indianë Nitin Sandesara dhe Chetankumar Sandesara janë dy indianët më të kërkuar në botë për zhdukjen e 725 milionë dollarëve amerikanë.

Dy vëllezërit Sandesara janë të lirë pavarësisht se gjykata e New Delhit i ka shpallur ata në kërkim, madje ata kanë krijuar një aktivitet të tyrin në Shqipëri.

Aktualisht Nitin Sandesara dhe Chetankumar Sandesara janë duke ndërtuar pallate në Shqipëri nëprmjet dy kompanive të themeluara nga ata, Tulja Real Estate dhe Laxmi Real Estate, të cilat verifikohen lehtësisht në dokumentet e regjistrimit në Qendrën Kombëtare të Biznesit (QKB).

Një nga këto kompani, Laxmi Real Estate, është duke ndërtuar pallat bashkë me një kompani shqiptare, në buzë të Liqenit të Thatë.

Ata kanë qenë pronarët e kompanisë farmaceutike Sterling Biotech në Indi, ndërkohë që gjatë viteve 2008-2011 kanë marrë mbi 725 milionë dollarë kredi nga disa banka shtetërore të Indisë, dhe nuk i kanë depozituar ato në llogarinë e Sterling.

Sipas drejtësisë në New Delhi, paratë janë zhdukur përmes një rrjeti prej 300 kompanish offshore të ngritura nga vetë vëllezërit Sandesara.

Lajmi bëri bujë vetëm vitin e kaluar kur Agjencia e Krimit Ekonomik në Indi arrestoi drejtorin e Andra Bank, i cili u kishte dhënë kreditë vëllezërve Sandesara, ndërkohë që pronat e Sterling Biotech u konfiskuan dhe dy vëllezërit u arratisën nga India.

Por ajo që e bën më bujshëm skandalin, është se Nitin Sandesara dhe Chetankumar Sandesara janë strehuar në Shqipëri dhe kanë nisur aktivitetin në ndërtimin e pallateve në Tiranë, në një nga zonat më të shtrenjta, në Liqenin e Thatë.

Por skandali me dy vëllezërit indianë më të kërkuar të planetit nuk përfundon me kaq.

Vitin e kaluar ata kanë marrë nënshtetësinë shqiptare nga presidenti Ilir Meta, ndërkohë që dhe SHISH nuk ka bërë asnjë kërkim për ta, pasi vetëm me një kërkim të thjeshtë në internet, sheh që fotot e tyre janë të afishuara në mediat më të mëdha të botës.