Pranvera ruse në Ballkan: Opozita në Shqipëri, Bosnje, Serbi, Mal të Zi kundër Amerikës

Ballkani është përfshirë nga një valë protestash qytetare.

Në Shqipëri, në Serbi, në Mal të Zi dhe në Bosnje qytetarët janë ngritur në protesta.

Kjo ka marrë vëmendjen edhe të medieve zviceriane, si ‘Neue Zurcher Zeitungn’ që ngre pyetjen provokuese:

A po “Pranvera Ballkanike”?

‘Pothuajse në të njëjtën kohë protestat shpërthyen në vende të ndryshme të Ballkanit Perëndimor kundër sunduesve. Arsyet për këtë ndryshojnë, por ka në përgjithësi arsyet lidhen me pakënaqësinë.

Ndërsa mijëra njerëz thirrën për rrëzimin e Sistemit të Vuçiçit në Beograd të shtunën për të katërmbëdhjetën herë radhazi, tubimi i katërt në Malin e Zi bëri thirrje për dorëheqjen e Presidentit Milo Gjukanoviç. Në Shqipëri, studentët nisën të protestonin në dhjetor, ndërsa tashmë partitë opozitare duan të sjellin fundin e sundimit të Edi Ramës me një bojkot parlamentar. Në Bosnje-Hercegovinë, në Banja Luka, protestat kundër udhëheqjes së policisë dhe qeverisë së Milorad Dodik kanë vazhduar për gati një vit të plotë”, raportojnë mediet zviceriane.

Kujtojmë se nesër në Tiranë do zhvillohen sërish protesta para Parlamentit në orën 10:00.