Sekuestrohen në Rinas mijëra dollar

Policia jep detaje nga sekuestrimi i 26.3 mijë dollarëve në Rinas, ndërsa po tentohej të nxirreshin nga Shqipëri për në Stamboll, nga dy të huaj, një sirian dhe një turk.

Strukturat e Antitrafikut të Doganës në bashkëpunim me Policinë, sekuestruan mbrëmë sasinë e dollarëve, të cilat ishin të padeklaruara. Policia bën me dije se këto para u tentuan të nxirreshin jashtë vendin në mënyrë ilegale, nga dy persona me inicialet F.E me kombësi siriane dhe një turk, me inicialet O.A.

“Kjo shumë parash po tentohej të nxirrej jashtë vendit fshehura, ku dy shtetasit të huaj i kishin futur paratë në mesin e rrobave në valixhe, por pas kontrollit u zbulua shuma e konsiderueshme, e padeklaruar.

Këto struktura gjatë përpunimit të linjës ajrore Tiranë – Stamboll, kanë kaluar për kontroll në vijën e dytë këta shtetas, ku ju gjetën 26.300 dollarë. Personat dhe provat materiale (dollarët) ju kaluan për veprime procedurale Seksionit të ZMPKM”, thuhet në njoftimin zyrtar.