Tenori Pirgu i përvishet militantve të PD: “Shqipëria nuk është Gërdec”

Saimir Pirgu, tenori shqiptar i famshëm në botë ndodhet këto ditë në Tiranë, në kuadër dhe të Samitit të II të Diasporës.

Në një prononcim për mediat, tenori Pirgu foli edhe për impaktin dhe ndikimin që kanë ngjarjet aktuale në Shqipëri, jashtë vendit ku theksoi se imazhi që i bëhet Shqipërisë është shumë i rëndë dhe do t’i duhen 200 mijë shfaqje që të rekuperojë dëmin e një gome të djegur.

Përmes një statusi në Facebook, Saimir Pirgu u ka kthyer përgjigje të gjithë atyre kritikëve ndaj asaj deklarate, duke e cilësuar të gabuar reagimin me protesta të dhunshme në mes të Europës.

Postimi i plotë:

Ky reagimi jot o Lirim K Nezha eshte njelloj si ajo goma e djegur qe nuk te bie ne sy as ty as ketyre zoterinjeve qe na qenkan prekur nga fjalet e mia . Por po te pergjigjem ty sa per te gjithe ketyre ketu ketu posht qe i ka zene meraku per leket apo sa pellas une. Veç per kujtes :1 Kam reaguar atehere kur gomat digjeshin ne Lushnje nga PS dhe PD ishte ne pushtet . Si atehere the tani e quaj te gabuar reagimin e disave me dhune mu ne mes te europes ( ndose juve nuk ju mbushet mendja prap europa na ka per pjese e pjes e saj jemi ) 2 Kam reaguar atehere kur Kjo qeveri ekzistuse na donte te hapte ne Shqiperi nje central nuklear kur ne vetem nje Gerdec nuk kontrolluam dote e akoma viktimave nuk ju ka dal shpirti . 3 Kam regaur kur u shenjterua Nene Teresa e ne Shqiperi apo Kosove nuk u be asnje aktivitet se mjaftonte ai jasht mureve te Vaticanit ne Rome . 4 kam reaguar per femijet me Sindrome kur shoqeria jone i mbate mbyllur neper dhoma si te semure psiqik. E ketu nuk po vazhdoj me se lista eshte e gjate . Pra kam qe me Berishen me Nanon e me Ramen se fundemi te 3 e te tjere si keta me kan ftuar e dekoruar. Si thua mos e kan ber vall se kam bordero me ta apo me kan dhen ndonje cek sic mund ti vej mendja ndonje mendjeshkurteri ketu posht? Mu pergjigj po mundet jo me sharje . Per fat te mir koha tregon se kush eshte gjithesecili , e beni mir te terhiqeni nga sharjet e ofendimet se un nuk jam virtut i politikave shqiptare por vetem i punes time .