VIDEO: Publikohen pamjet e rralla: Si vrau Berisha brenda fabrikës armëve Gërdecit fëmijë dhe gra si skllevër

Pak para shpërthimit të Gërdecit, publikohen pamjet brenda FABRIKËS: Fëmijë, burra, gra e të moshuar punojnë në kushte SKLLAVËRUESE (VIDEO)

Fëmijë, gra, burra dhe të moshuar, punonin në kushte çnjerëzore brenda fabrikës së demontimit të armëve në Gërdec.

Këto janë pamjet e publikuara për herë të parë nga ‘Top Story’ në një dokumentar kushtuar tragjedisë së Gërdecit, pak para shpërthimit fatal që u mori jetën 26 personave dhe plagosi dhjetëra të tjera. Procesi i demontimit të armëve, siç duket në këtë video, është tërësisht primitiv, pa asnjë lloj teknologjie e tejet i rrezikshëm.

Jetë të prera në mes, fate të tjetërsuara e njerëz të gjymtuar…por askush sot nuk mban përgjegjësi për këtë krim monstruoz.