Zoti Basha, kauzat dhe popullin i fiton me Rudinën, jo me Monikën

Kur rinia thote « JO »!

Nga Lumturi Ratkoceri

Rudina Hajdari, nje emer qe nuk le indiferent. Kur e takova per here te pare ne « çadren e famshme te lirise », u befasova nga vajza e re qe kisha perballe. Mesuar me politikanet e PD, qe shkonin e vinin ne çader sikur po shkonin ne ndonje sfilate mode, te lyera e te ngjyera deri ne gryke, thjeshtesia dhe freskia natyrale e Rudines, me bene qe te kem nje ndjenje simpatie per te. Ne ate moment as mund ta imagjinoja qe kjo vajze e re, do te kishte kurajon te dilte nga rrjeshti dhe te turbullonte kaq shume ujra.
Per te gjithe ata qe militantizmi, ju ka zene syte dhe i ka verbuar deri ne piken sa te vene interesat e nje grushti njerezish qe kane zaptuar PD mbi interesat e tyre jetike deshiroj t’u kujtoj disa fakte :
1 – Se pari, nuk eshte Lulzim Basha qe i beri nder Rudines po eshte Rudina qe i beri nder Bashes. I anatemuar nga te gjitha anet brenda partise se tij si i pazoti , pa personalitet dhe interesazhi, futja e nje figure te re, te paster, te shkolluar jashte, qe mbi te gjitha mbante nje emer qe per militantet perfaqesonte shume, ishte jackpot i Bashes. Me futjen e Rudines ne liste, ne njefare menyre Basha i jepte nje lloj legjtimiteti asaj liste paçavure, rezultatin e se ciles po e paguan tani.

2 – Futja e Rudines, i dha mundesine Bashes te krijoje iluzjonin e gabuar te ithtaret e vet qe Basha po i rikthehej vlerave te verteta per te cilat u krijua PD. Kjo legjitimonte luften e Bashes kunder Topallit, Bregut, Patozit …, duke i dhene alibine e perkryer, qe nga nje lufte klanesh per pushtet , ta kthente ne nje lufte te se resë dhe demokratikes kunder establishmentit te korruptuar te PD.

3 – Rudina Hajdari, ka meriten qe e vetme, ne nje kohe qe te gjithe sahanlepiresit i ferkonin krahet dhe zbatonin çdo urdher te Bashes, te dilte kunder vijes politike te partise se saj dhe te politikes ne pergjithesi. Dhe kete e beri te qarte publikisht, pa perdorur gjuhen e drurit. Mesuar me ushtarët dhe ushtaret e bindura te Lulit, Rames dhe Mones, fjalimi i saj ishte nje risi qe politika shqiptare nuk e njihte. Kjo vajze e re sfidoi te gjithe establishmentin ne fuqi, pa marre parasysh pasojat qe do te kishte. Pasoja qe sigurisht nuk vonuan te vine : ne kongresin e PD, ju ndalua edhe e drejta e fjales dhe zgjedhja ne kryesine e PD.

4 – Akti i djeshem i Rudines per mosdorezimin e mandatit, nuk eshte nje akt tradhetie ndaj PD, po eshte nje akt trimerie i nje perfaqesueseje te nje rinije shqiptare qe nuk mashtrohet më nga demagogjia e sterholluar e ngritur ne art, nga populizmi i rrezikshem, qe ka per qellim mbajtjen dhe me çdo kusht ne pushtet te bandes PS-PD-LSI.
Rudina eshte nje politikane e re dhe kurajoze, qe pasi pa nga brenda kalbesine dhe perversitetin e kesaj klase politike, guxoi te ngreje zerin dhe te thote JO.
Kete duhet te bejme te gjithe ne.
Ketyre politikaneve qe kemi, ne ju kemi dhuruar pa asnje kontroll lirine dhe te drejtat tona. Ka ardhur koha qe te marrim cfare na takon : SOVRANITETIN TONE !