Shqiptarët dhe UÇK-ja janë çlirimtarë, kurse serbët terroristë, sepse vranë mbi 12 mijë shqiptarë në Kosovë (1998-1999)

Shkruan: Prof. Dr. Mehdi Hyseni

 

Barometri diplomatik

Mirëpo, Ivan Teodosijeviq, ministër i shkarkuar nga qeveria e Kosovës,  shqiptarët dhe UÇK-në i quajti “terroristë”, duke shpifur, akuzuar dhe gënjyer se “Masakra e Reçakut është vepër e fabrikuar” nga William Walker (ish-shef i OSBE-së në Kosovë, 1998-1999).

Kjo gënjeshtër dhe kjo akuzë e paqëndrueshme e  ish-ministrit serb Ivan Teodosijeviq ka për qëllim jusitifikimin e kryerjes së masakrave dhe të krimeve të gjenocidit serb dhe të Serbisë në Kosovë (1989-1999).

Edhe Teodosijeviq racist sikurse Nikola Shainoviq

Krahas ministrit të shkarkuar nga qeveria e Kosovës, Ivan Teodosijeviq, Masakrën e Reçakut (15 janar 1999) e mohon edhe fantazia paranoide e kriminelit të dënuar  me 18 vjet burg nga Tribunali i Hagës për krime lufte në Kosovë, Nikola Shainoviq (ish-kryeministër i qeverisë së Serbisë së Slobodan Milosheviqit), i cili së bashku me gjeneralin e policisë serbe në Kosovë, Sreten Llukiq ishin “regjisorët” dhe urdhëruesit  kryesorë të Maskarës së Reçakut. Ndërkaq, tash, në liri, më 2019, krimineli Shainoviq ka deklaruar për mediat serbe  se “   vetë shqiptarët gjatë natës  kishin sjellë të vdekurit në Reçak”(Albanci tokom noci mrtve su donosili u Racak)!?

Mirëpo, ky kriminel me dëmkë ka “harruar” se  derisa çetnikët terroristë  kanë vrarë 45 civilë shqiptarë të Reçakut, tërë kohën ka qenë në kontakt, duke zhvilluar bisedën telefenonike me gjeneralin e policisë Sreten Llukiq, të cilët janë orvatur që me çdo kusht ta fshehin këtë masakër në sy të opinionit ndërkombëtar. Mirëpo, siç shkruan Jeffrey Smith  për gazetën “The Irish Times” të datës 29 janar 1999, thuhet se  “Sulmi i Reçakut që  solli vdekjen e 45  shqiptarëve civilë u bë me urdhrin  e zyrtarëve të lartë serbë të Beogradit, të cilët pastaj, sipas përgjimeve telefonike të qeverive perëndimore, tentuan që ta fshihnin në mënyrë të orkestruar atë”.

Së këndejmi  Masakrën tragjike të Reçakut të datës 15 janar të vitit 1999, ku barbarisht nga forcat terrriste serbe u ekzekutuan  45 civilë shqiptarë të këtij fshati të komunës së Shtimes, sot e mohojnë edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, duke pohuar se  “Masakra e  Reçakut ishte një fabrikim i William Walker-it“.

Këtë gënjeshtër të ndyrë të Vuçiqit e fuqizoi dhe e justifiki,  edhe Ivan Teodosijeviq, minister në qeverinë e Republikës së Kosovës, cili në Zveçan, më 9 prill 2019, me rastin e përkujtimit të 20-vjetorit të bombardimit të Serbisë nga NATO-ja, dha këtë deklaratë skandaloze, shpifarake, antinjerëzore, amorale dhe antihumane krejtësisht të rreme se gjoja “Arsyeja për agresion në shtetin tonë ka qenë e ashtëquajtura katastrofë humanitare në Kosovë e Metohi. Masakra e Reçakut ishte trillim, kurse janë terroristët shqiptarë atë që trilluan gjithë këtë dhe bënë krimet më të mëdha në Kosovë e Metohi. Për këtë, sot askush nuk ka dhënë përgjegjësi. Kanë bërë krime para agresionit të NATO-s, kanë vrarë shtëpiakë të mirë serbë dhe policë në vendin e tyre të punës. Gjakpirjen e tyre e kanë vazhduar edhe gjatë agresionit dhe pas ardhjes së misionit të ashtëquajtur paqësor në Kosovë e Metohi”. (https://indeksonline.net/skandaloze-ministri-i-qeverise-se-kosoves-i-quan-shqiptaret-terroriste-recaku-thote-se-eshte-masaker-e-trilluar/).

Kryeministri Ramush Haradinaj veproi ligjërisht, mirë ia bëri ministrit racist serb Ivan Teodosijeviq !

Për shkak të deklaratës me përmbajtje dhe me mesazh   racist, diskriminues, të rremë , shipifës, ofendues dhe akuzues ndaj shqiptarëve, duke i quajtur “terroristë” dhe “gjakpirës”, si dhe Walkerin “gënjeshtar” dhe “fabrikues” të Masakrës së Reçakut, kryeministri i qeverisë së Kosovës, Ramush Haradinaj me plotë drejtë mori këtë vendim të ligjshëm dhe kushtetues   për largimin e  ministrit Ivan Teodosijeviq nga Qeveria e Kosovës, ku thuhet : “

“Sot kam marrë vendim për shkarkimin e Ministrit të Administratës së Pushtetit Lokal, Ivan Teodosijeviq. Është e patolerueshme një gjuhë e tillë e urrejtjes nga ministri në fjalë. Është e pakuptimtë se si një deri sot koleg i yni shprehet me aq injorancë, urrejtje dhe fyerje për viktimat e Reçakut, viktimat e tjera të regjimit të Millosheviqit dhe akceptimin dhe miratimin që ai i bëri terrorit të këtij regjimi. Kjo nuk arsyetohet. Në Qeverinë që unë e drejtoj nuk do të ketë vend për askë që në çfarëdo mënyre fyen të tjerët në bazë etnike, racore, fetare apo tjetër, e as ata që synojnë të akceptojnë politikat e tilla. Vendimi hyn në fuqi menjëherë. “ http://www.panorama.com.al/shqiptaret-gjakpires-e-terroriste-kryeministri-shkarkon-urgjent-ministrin/).

Kush nuk e njeh  shtetin e Kosovës, le të vete në Serbi !

Prandaj, është e logjikshme që serbët e Kosovës të mendojnë  me kokën e vet për të mirën dhe për ardhmërinë e vet, duke e njohur shtetin e Kosovës (ashtu siç e njohin qeverinë, kuvendin, institucionet dhe organet e tjera ku punojnë dhe marrin rroga të “majme” nga 1 mijë e 2 mijë euro), duke koekzistuar  dhe bashkëpunuar me shqiptarët, jo me kokën e Beogradit për të keqen e Kosovës, sepse populli dhe  shteti i Kosovës nuk do të lejojnë zhbërjen e Republikës së pavarur të Kosovës (17 shkurt 2008).

Këtë fakt, duhet ta kenë të qartë të gjithë serbët e Kosovës dhe të Serbisë. Ndryshe,  do të jenë të pashmangshme luftërat në Ballkan, ku do të involvohen të gjitha vendet e Ballkanit si dhe fuqitë e mëdha evropiane dhe botërore. Kjo do të ishte një tragjedi e ripërsëritur dhe e përgjkashme për popujt e armiqësuar të Ballkanit. Mirëpo, çmimin më të madh do ta paguante shkaktari i një katastrofe të tillë me përmasa botërore, ashtu si ndodhi me rastin e shpërthimit të Luftës së Parë Botërore (1914-1918), shkaktar kryesor i së cilës  ishte vetë Serbia e atentatorit terrorist serb Gavrilo Princip dhe e gjeneralkolonelit serb të Beogradit, Dragan Dimitrijeviqit ( Apis), që për shkak të aktit terrorist të  organizatës sekrete terroriste serbe “Dora e Zezë” e Beogradit vranë Franc Ferdinandin në Sarajevë, më 28 qershor 1914 me motivacion se Austro-Hungaria me shtetet e Evropës Perëndimore dhe me Amerikën do ta parandalonin formimin e një shteti të madh gjithësllav Danubian në Evropën Lindore.

Në qeverinë dhe në kuvendin e Kosovës, të punojnë ata që e njohin shtetin e pavarur të Kosovës, jo minuesit dhe armiqtë e brendshëm, pavarësisht se kush janë ata, që po luftojnë ta përmbysin Republikën e Kosovës

Të gjithë ata serbë, që shqiptarët dhe UÇK-në i quajnë “terroristë”, dhe Amerikën e NATO-n pushtues të Serbisë,  sipas ligjeve përkatëse dhe  sipas Kushtetës së  Kosovës  nuk kanë asnjë të drejtë të punojnë qoftë edhe si korrierë apo pastrues në Qeverinë dhe në Kuvendin e Kosovës, lëre më të jenë ministra, zëvendësministra dhe deputetë.

Prandaj, jo vetëm  Ivan Teodosijeviq, por  të gjithë ata serbë  që nuk e njohin  Republikën e Kosovës, vlerat e luftës së UÇK-së, vlerat dhe kontributin historik të NATO-s dhe të Amerikës për shpëtimin e mbi 2 milionë e gjysmë të shqiptarëve dhe për çlirimin e Kosovës nga gjenocidi serb, nuk kanë të drejtë morale, ligjore e as kushtetuese, që të jenë ministra e as deputetë të Kosovës

Pra, ligjërisht askush nuk mund të punojë në qeverinë, në parlamentin, në presidencën, në ushtrinë apo në policinë e Kosovës (qofshin ata edhe pastrues apo korrierë) nëse nuk e njohin shtetin e pavarur dhe vlerat e luftës revolucionare çlirimtare kombëtare dhe antikoloniale të UÇK-së, si dhe ata, të cilët e ofendojnë  aleatët dhe miqtë tanë Amerikën dhe NATO-n, duke i quajtur  “okupatorë”  të Serbisë.

Anadaj, duhet ta kenë të qartë si 1+1 që bëjnë 2 të gjithë ata  serbë a shqipfolës që i shpifin dhe i shantazhojnë perosnalitetet amerikane siç janë ish-presidenti Bill Clinton, ish-sekretarja e Deparamentit Shtetëror Amerikan, Medeleine Albright, Wesley Clark, Richard Holbrooke  dhe William Walker, ish-presidenti George W. Bush dhe ish-sekretarja e shtetit, Condoleeza Rice  etj., si dhe perosnalitetet britanike, kyeministrin Tony Blair dhe sekretarin e Jashtëm Robin Cook etj., të cilët kanë meritat kryesore historike, politike, diplomatike dhe ushtarake për çlirimin dhe për pavarësimin e Kosovë nga Serbia kolonialiste gjenocidale, se nuk do të kenë vend as në qeverinë, as në presidencën, as në kuvendin, as në ushtrinë e as në policinë e Republikës së Kosovës.e

Gjithashtu, duhet ta kenë të qartë të gjithë ata serbë ose shqipfolës, që për mbrojtjen e interesave kolonialiste dhe pushtuese të Serbisë, nuk e njohin shtetin e pavarur të Kosovës, por i  shpifin dhe i ofendojnë viktimat shqiptare të terrorit, të masakrave dhe të gjenocidit serb në Kosovë (1989-1999), nuk kanë kurrfarë të drejte morale e as ligjjore, që të jenë ministra apo zëvendësministra (as korrierë e as pastrues) në qeverinë e Kosovës, pavarësisht se kush e drejton atë Ramush Haradinaj apo Albin Kurti etj.