“Blutë” e Londrës fitojnë trofeun në Europa League

Chelsea shkërmoq 4-1 Arsenalin në finalen e Europa League-s, me Maurizo Sarrin që siguron trofeun e parë në karrierë.

Blutë e Londrës e shfrytëzuan më së miri shthurjen totale të “Topçinjve” në pjesën e dytë, duke e tundur plot 4 herë rrjetën e portës së mbrojtur nga Chech, ndërsa finalizimi i Iwobi-t nuk i shërbeu për asgjë skuadrës së drejtuar nga Unai Emery, që humbet tashmë edhe mundësinë e fundit për ta mbyllur sezon me një trofe prestigjioz.

Me pjesën e parë që nuk dhuroi asgjë përveç mërzitjes, fraksioni i dytë rezultoi një spektaklël i vërtetë golash dhe emocionesh. Vetëm 4 minuta pasi u rikthyer në fushë, Chelsea kaloi në avantazh me anë të Giroud. Francezi u tregua dinak në zonë, teksa me kokë mposhti Cech.

Një episod që duket se e goditi psikologjikisht Arsenalin, që në 16 minutat e ardhshme pësoi dy gola. Fillimisht Pedro dhe më pas Hazard me penallti “çoroditën” topçinjtë. Gjithsesi, një goditje spektakolare e Iwobi mposhti Kepa dhe shtoi drithërimat te Chelsea.

Kjo detyroi Arsenalin që të hidhet në aventurë, por eksperienca e Chelsea dhe Hazard bënë që gjithçka të sfumohej. Belgu mori një asist fenomenal nga Giroud dhe gjithçka u mbyll këtu.

Fitimi i këtij titulli i jep oksigjen të ri Maurizio Sarrit në stolin e Chelsea. Italiani është përfolur se do të largohet nga Londra pas këtij takimi, por Abramovich duhet të shikoj sërish kartat. Ndërkohë, kjo humbje i kushton shtrenjtë Arsenalit, që humb një tjetër rast për tu kualifikuar në UEFA Champions League.