Braktisi Zvicerën dhe 9.000 euro rrogë, për tu aktivizuar në Aleancën KuqeZi / Njihuni me gruan e cila drejton sot AK

Kryetarja e Aleancës Kuq e Zi, Lumturi Ratkoceri, e cila e drejton këtë forcë politike që nga viti 2017 pas largimit të Kreshnik Spahiut është gruaja e dytë që drejton një parti politike në Shqipëri, pas Monika Kryemadhit.

Në një intervistë në rubrikën “45 Minuta,” në “Report TV”, Ratkoceri ka treguar rrugëtimin e bërë prej saj deri në momentin që mor drejtimin e AK-së.

“Jam një vajzë tiranse. Kam studiuar për matematikë dhe në 1991 jam larguar në Zvicër. Studiova për administrimin e institucioneve sociale. Kam punuar në disa vende pune dhe njëkohësisht studioja, më pas në Komisariatin e Lartë të refugjatëve, Fakultetin e Drejtësisë, për integrimin e shqiptarëve në kantonin e Gjenevës. Në 2011 u ktheva në Shqipëri. Jam e djathtë në shpirt. Skandali me korrupsionin e Ilir Metës dhe faktin që doli i pafajshëm, ajo që ndodhi në 21 Janar të 2011 më bëri që të hap sytë. Si pasojë e kësaj vendosa që të rikthehem në Zvicër. Rastësisht dëgjova Kreshnik Spahiun në televizor kur ishte nënkryetar i KLD-së dhe fillova ta ndjek, pasi mendova se ka një rreze shprese. Puer diasporën dhe emigrantët Kreshnik Spahu është idhull dhe shpresa që një ditë Shqipëria do ndryshoi”,-u shpreh Ratkoceri./CNA.al