Cikloni Fani në Indi/ Fillojnë evakuimet para stuhisë

Mijëra njerëz po evakuohen nga fshatrat përgjatë bregdetit lindor të Indisë përpara një cikloni të ashpër, njofton BBC.

Ciklon Fani po shkon drejt shtetit të Orisës me shpejtësinë e erës që tejkalon 200 km / h (127 mph).

Zyrtarët tani kanë mbyllur operacionet në dy portet kryesore në bregun lindor, dhe mijëra punonjës të ekipeve të shpëtimit po ndihmojnë njerëzit të largohen nga zonat e ulëta.

Drejtori i qendrës meteorologjike në kryeqytetin e Orissa, Bhubaneshëar, tha se të paktën 11 rrethe do të goditeshin dhe këshilloi njerëzit të qëndrojnë brenda./Gazeta Liberale