Lexoni kush janë 140 shqiptarët që po kandidojnë për tu votuar në zgjedhjet në Itali

Nga Isa Myzyraj

Me  26 maj, në Itali do të mbahen zgjedhjet administrative së bashku me ato europiane.

Janë rreth 17 milionë persona që do të kenë të drejtë vote në këtë vend, ndërsa ne mesin e kandidatëve janë edhe 140 shqiptarë.

Gerarta Ballo, është një nga kandidatët që garon për zgjedhjet Europiane në jug të Italisë nën siglën e Partisë Demokratike.

Ajo është në listën e Kolegjit Zgjedhor të Italisë së jugut ku janë përfshirë rajonet si Kalabria, Abruzzo, Molise, Basilicata, Puglia e Campania.

Ballo është kërcënuar disa herë për shkak të origjinës së saj shqiptare.

Ajo nga ana tjetër ka kritikuar hapur zv.kryeministrin dhe Ministrin e Brendshëm, populistin Matteo Salvini.

“Mos qëndroni gjatë gjithë ditës në mediat sociale, zakonisht u themi fëmijëve”-ka thënë ajo për mediat vendase, duke iu referuar Salvinit.

Në mbrojtje të saj kandë dalë mjaft personalitete nga Italia, dhe partia e saj.

“Një përqafim i madh për Geri Ballo … kërcënimet dhe fyerjet vetëm për shkak të origjinës shqiptare, kjo kjo që po sjell kulturën e urrejtjes në vendin tonë. Geri duhet të luftojë së bashku me ne për të fituar vlera që respekit dhe barazia të triumfojnë “-ka shkruar sekretari i Partisë Demokratike të Italisë. Nicola Zingaretti.

Një tjetër kandidate shqiptare është, Anisa Rama e cila kandidon për Forza Italia,  në Bergamo, ku lista e Forza Italia përbëhet nga 32 kandidatë 14 femra dhe 18 meshkuj.

Anisa u largua në vitin 1992 nga Shqipëria në kërkim te një jete më të mirë bashkë me familjen e saj.

Gjithashtu, Eva Meksi dhe Uljana Gazidede janë kandidatet shqiptare që do të garojnë në zgjedhjet lokale në Bari të Italisë.

Një tjetër kandidat për këshillin komunal në Fiereze është edhe Petrit Malaj.

Ai prej janarit të vitit 2000 punon në Qendrën Teknike të Coverciano si menaxher i teatrit. Ai ndjehet mirënjohës ndaj Firences dhe Florentines sepse e kanë mirëpritur.

 

“Unë prezantoj veten si një pikë referimi për komunitetin tim, shqiptar (dhe jo vetëm) në marrëdhëniet me komunën e Firences me të cilën do të dëshiroja të forcoj më tej lidhjet tashmë të forta që ekzistojnë me Bashkinë e Tiranës dhe me Shqipërinë në përgjithësi. Do të propozoja një program të aktiviteteve vjetore në baza të rregullta me ngjarje dhe demonstrime që përfshijnë Shqipërinë dhe komunitetin shqiptar që jeton dhe punon këtu në qytet.”-ka thënë ai për mediat vendase.

Borana Tartari është gjithashtu një kandidatë në Bergamo, në listën e Partisë Demokratike Është e  martuar dhe nënë e dy fëmijëve të vegjël, ajo jeton në Bergamo që nga viti 2005.

“Përvojat e mia shoqërore në shoqata të ndryshme më kanë bërë të vetëdijshëm për kaq shumë realitete të brishta në këtë qytet. Unë po kandidoj për të bërë Bergamo një qytet edhe më gjithëpërfshirës dhe mbi të gjitha për të ndërtuar së bashku një mijë projekte të mundësive të barabarta për të ardhmen e fëmijëve tanë “-ka thënë ajo.

Ina Dhimgjini është Kandidate për kryetar të Bashkisë së Livornos, nga lista qytetare “Livorno a Misura”. E lindur në Durrës dhe një avokate me profesion, është diplomuar në drejtësi nga Universiteti i Pizës.

Ajo ishte këshilltare sociale e komunës së Livornos nga qershori 2015 deri në prill 2018, kur dha dorëheqje.

“Ky është një udhëtim i bërë nga njerëz të vërtetë dhe të gatshëm për të ndryshuar qytetin e tyre. Një rrugë e mbushur me ide dhe projekte të përshtatura për Livornon. Ne nuk kemi nevojë për premtime, por ne duhet ta bëjmë të gjithë së bashku “, – thuhet në faqen Facebook të Livornos për Masa.

Ilda Beqo është kandidat për Modenën në listen e ‘Sinistra per Modena’.

Pas diplomimit në Shqipëri në vitin 1997, ajo u transferua në qytetin Emilian për të ndjekur studimet e saj të juridikut. Në vitin 2008, duke kaluar provimin shtetëror, ai u regjistrua në Shoqatën e Avokatëve të Modenës.

Në vitin 2017 ajo ishte ndër themeluesit e shoqatës kulturore shqiptare “Nënë Tereza” në Modena.

“Unë jam mirënjohës për Modenën që më dha mundësinë që ta kuptoj veten time si një person dhe një profesionist dhe të përqafoj projektin” Sinistra per Modena “për të ruajtur vlerat e saj më të mira dhe për t’i dhënë jetë projekteve të reja”-ka thënë ajo.

 

Dritare.net i bën thirrje të gjithë komuniteti shqiptar në Itali, që duhet të bëhet pjesë e  zgjedhjeve duke u përfaqësuar nga bashkëkombësit e tyre. Të zgjedhin shqiptarët që do t’i përfaqësojnë denjësisht, të zgjedhin ata që kanë vizion për të bashkuar e jo ndarë popuj.

Më poshtë janë emrat e shqiptarëve që kandidojnë në zgjedhjet italiane

Abruzzo

Marson Behari – UDC-Pescara Domani, Pescara

Bledar Ibra – lista “Pronti a rialzarci”, San Pio delle Camere, Aquila

Edlira Kacmoli – lista “La Vite”, Vacri – Chieti

Adnan Shahini – lista “Uniti per Vacri” Vacri, Chieti

Ergen Kamberi, lista “L’alternativa per Rapino”, Rapino – Chieti

Feniks Halimi – lista “Canzano è – solo insieme possiamo”, Canzano – Teramo

Calabria

Fred Bushaj – Insieme per un futuro migliore, Nocara – Cosenza

Emilia-Romagna

Ben Kulli – Forza Italia, Ferrara

Ornela Sejdini – Partito Democratico, Ferrara

Blendi Hila – Movimento 5 Stelle, Savignano sul Rubicone – Forlì/Cesena

Blerina Hila – Movimento 5 Stelle, Savignano sul Rubicone – Forlì/Cesena

Ledina Ndoj- “Fondamenta – Cambiamo Cesena dal basso”, Cesena – Forlì/Cesena

Ilda Beqo – Sinistra per Modena, Modena (intervista)

Emilian Stafa – Obiettivo Castelfranco Emilia, Castelfranco Emilia – Modena

Silda Sulmina – Obiettivo Castelfranco Emilia, Castelfranco Emilia – Modena

Resli Bitincka – Forlì Bene Comune, Forlì/Cesena

Elona Demi – Per il Nuovo Comune, Sorbolo Mezzani – Parma

Alfred Pepa – Fratelli d’Italia, Reggio nell’Emilia

Friuli Venezia-Giulia

Adel Ibrahimi – Lega Salvini, Osoppo – Udine

Blerina Halili – Fagagna Voliamo Insieme, Fagagna – Udine

Dejnada Kasa – Forza Pavia, Pavia di Udine – Udine

Denis Bendo – Coltiviamo il Futuro, Castions di strada – Udine

Roland Ndoci – Progetto Basiliano, Basiliano – Udine

Xhoana Bushi – Il Bene in Comune, Paluzza – Udine

Leonora Bytyqi – Turriaco Democratica, Turriaco – Gorizia

Lombardia

Sonila Alushi – Lista Gori, Bergamo

Anisa Rama – Forza Italia, Bergamo

Borana Tartari – Partito Democratico, Bergamo

LEXO DHE :  20 mijë femra me peticion kundër Alain Delon

Valbona Kalaj – Uniti per Unire, Canonica d’Adda – Bergamo

Ardian Xhakolli – Scegli Amo Rozzano, Rozzano – Milano

Lazer Sogja – lista “Bella Novate”, Novate Milanese – Milano

Esmeralda Sinanaj – Fratelli d’Italia, Mariano Comense – Como

Teuta Balliu – Malgrate per Tutti, Malgrate – Lecco

Xheimina Dervishi – Più Castiglione, Castiglione Olona – Varese

Aurora Preleci – lista “Insieme per Castronno”, Castronno – Varese

Altin Hysenbelliu – Direzione Progresso, Remedello – Brescia

Marche

Agur Mucaj – Vivere Ostra, Ostra – Ancona

Elda Basha – Uniti per Antonio Bravi, Recanati – Macerata

Fitim Bendaj – Idee in comune, Recanati – Macerata

Ina Karamani – Forza Popolare, Recanati – Macerata

Pranvera Rembi – Idee in Comune, Recanati – Macerata

Xhulio Masllavica – Forza Popolare, Recanati – Macerata

Klarita Grazhdani – Matteo Ricci Sindaco, Pesaro

Elvin Gajtani – Lega Pesaro, Pesaro

Fatmira Kajo – Una città in Comune, Pesaro

Emarilda Shindre – Alternativa Civica-Il Centrodestra per San Costanzo, San Costanzo – Pesaro

Piemonte

Admir Toto – Settimo Futura, Settimo Torinese – Torino

Arli Dervishi – Almese Bene Comune, Almese – Torino

Kristian Baci – Susa Futura, Susa – Torino

Akelina Konci – Forza Italia, Novi Ligure

Dashamir Kruja – Lista Civica ‘Biella è Gentile’, Biella

Gentjan Rizo – Partito Democratico, Biella

Eldira Karaboja – Flora Sindaco, Galliate – Novara

Albi Korreshi – #GalliateForFuture, Galliate – Novara

Marsilja Rakipi – Galliate Condivisa, Galliate – Novara

Ferdinant Kasa – Partito Democratico, Casale Monferrato – Alessandria

Nada Zhiti – Progressisti per Casale, Casale Monferrato – Alessandria

Armando Zotaj – Forza Italia, Casale Monferrato – Alessandria

Tina Narkaj – Difesa e Ripresa, Casale Monferrato – Alessandria

Jozef Gjura – Vercelli con Maura Forte, Vercelli

Lulzim Celiku – Bra Cambia, Bra – Cuneo

Blerina Pajtesa -“Uniti per Bra”, Bra – Cuneo

Jerina Gostini – Bra bene comune”, Bra – Cuneo

Juljan Gazulli – “Monviso per Bra”, Bra – Cuneo

Dhurata Kastrati – “Carlotta Boffa”, Alba – Cuneo

Mirela Gega – Verzuolo per tutti, Verzuolo – Cuneo

Mrike Lisi – Sinistra Saluzzese, Saluzzo – Cuneo

Franceska Brruku – Insieme per Panero, Bra – Cuneo

Puglia

Uljana Gazidede – Democratici Ecologisti Progressisti per Bari, Bari (intervista)

Eva Meksi – Bari Bene Comune, Bari

Gëzim Volaj – Lega Salvini, Gioia del Colle – Bari

Ejell Pjeshka – Mastrangelo Sindaco, Gioia del Colle – Bari

Irene Pisku – Rimettiamo in moto la città, Corato – Bari

Kozma Mone – Rimettiamo in moto la città, Corato – Bari

Maurizio Danushi – Forza Italia, Corato – Bari

Lindita Byku – Partito Democratico, Rutigliano – Bari

Alban Haka – Amiamo Rutigliano, Rutigliano – Bari

Adelina Sadikaj – Giuseppe Mangiacotti Sindaco, San Giovanni Rotondo – Foggia

Artur Bregu – lista “Cascavilla Sindaco”, San Giovanni Rotondo, Foggia

Luljeta Moriseni – Lega Salvini, Lecce

Magdalena Rushaj – Puglia popolare, Lecce

Eljona Dasholla – Democrazia Cristiana, Lecce

Alessia Beqiri – Casapound, Lecce

Brunilda Tahirllari – Mesagne Democratica, Mesagne – Brindisi

Sicilia

Arijana Hasani – UDC, Mazara del Vallo – Trapani

Toscana

Petrit Malaj – Nardella Sindaco, Firenze

Alida Qukaj – Punto a Capo, Firenze

Aljon Kociu – Sinistra Civica, Firenze

Besnik Mehmeti – Firenze + verde, Firenze

Enzo Ilazaj – Partito Comunista, Firenze

Demir Mustafa – Firenze Città Aperta, Firenze

Aibla Danushi – Siamo Monterotondo, Monterotondo Marittimo – Grosseto

Erjada Bullari – Per Ponsacco con Francesca Brogi Sindaco, Ponsacco – Pisa

Andi Kondi – Per un’altra San Giovanni, San Giovanni Valdarno – Arezzo

Flavjana Simoni – Per un’altra San Giovanni, San Giovanni Valdarno – Arezzo

Engi Halilaga, PD – Liberi Uguali Progressisti, San Giovani Valdarno – Arezzo

Edlira Mimani – Movimento 5 Stelle, San Giovanni Valdarno – Arezzo

Mejreme Tabaku – Cortona Patria Nostra, Cortona – Arezzo

Alba Mataj – Vivi Castiglion Fibocchi,  Castiglion Fibocchi – Arezzo

Leonatina Pepaj – Per un’altra San Giovanni, San Giovanni Valdarno – Arezzo

Mersim Fetahi – Uniti per il futuro di Castel San Niccolò, Castel San Niccolò – Arezzo

Donatela Hodaj – Città al Centro, Castiglione Fiorentino – Arezzo

Ina Dhimgjini – Candidato sindaco Livorno a Misura, Livorno

Arben Demiri – Livorno a Misura, Livorno

Kujtime Hoxha – Demos, Prato

Bahri Gurra – Demos, Prato

Mirushe Koci – Forza Italia, Prato

Moreno Paloka – Agliana Insieme, Agliana – Pistoia

Vojsava Meciti – Fratelli d’Italia, Agliana – Pistoia

Andi Bisku – Monsummano che Vogliamo , Monsummano Terme – Pistoia

Mirela Thomai – Lega Salvini premier, Empoli

Laura Rapi – lista PD, Castelfiorentino – Firenze

Verona Jaku – Lega Salvini, Castelfiorentino – Firenze

Olsien Vefa – lista “Cittadini di Sinistra”, Castelfiorentino – Firenze

Vilson Pjetri – Movimento 5 Stelle , Castelfiorentino – Firenze

Daniel Abazaj – lista “Altrapolitica”, Certaldo – Firenze

Trentino Alto-Adige

Arbian Dobrozi – Agire per il Trentino, Borgo Valsugana – Trento

Gjulnear Rexhepi – Borgo-Olle uniti per il cambiamento, Borgo Valsugana – Trento

Gilda Kodra – Levico e frazioni al centro, Levico Terme – Trento

Nikolle Nonaj – Impegno x Levico, Levico Terme – Trento

Pashk Vukaj – Levico e frazioni al centro, Levico Terme – Trento

Umbria

Aleksander Muzhani – Insieme per Bastia, Bastia Umbra – Perugia

Elona Gaxha – Patto x Foligno, Foligno – Perugia

Sara Metushi – Più in Alto, Foligno – Perugia

Shkelqim Xhaferri – Massimo Messi Candidato Sindaco, Preci – Perugia

Visjan Islami – Patto x Foligno, Foligno – Perugia

Rovena Gjoni – lista “Terni Immagina”, Terni

Artur Rexho – lista “Terni Immagina”, Terni

Alfonc Makaj – Forza Italia, Terni

Amid Alilaga – lista “Prima Terni”, Terni

Veneto

Agim Lorenzo Danaj – Candidato Sindaco “5 Stelle”, Spinea – Venezia

Adrian Abazi – Movimento 5 stelle, Spinea – Venezia

Alessia Berhami – Ort, Ormelle – Treviso

Eni Beqini – Preganziol Viva, Preganziol – Treviso

Etmond Miraka – Liga Veneta, Preganziol – Treviso

Skender Bytyci – Martino de Marchi Sindaco, Paese – Treviso

Alida Shaba – Siamo Rovigo, Rovigo

Ardit Kodra – Obiettivo Rovigo, Rovigo

Enkelejda Borakaj – Rovigo più, Rovigo

Mirela Tafa – Forza Rovigo, Rovigo./ Dritare.net