Opozita në protestën e 5-të kombëtare

Sot opozita ka paralajmëruar protestën e pestë kombëtare. Simpatizantë të opozitës së bashkuar do të dalin në rrugë në orën 18:30.

Protesta e ditës së shtunë ishte e ndarë në tre fronte, ndërsa pati flakë, dhunë, përplasje, gaz lotsjellës dhe arrestime të shumta.

Ajo e së shtunës ishte paralajmëruar se do të ishte vendimtare, ashtu sikurse edhe kjo e sotmja.

Dje Basha teksa protestohej para Drejtorisë së Policisë tha se qytetarët shqiptarë do t’i përgjigjen në mënyrë porporcionale dhunës së ushtruar nga Policia.

Kryeministri Rama ndërkohë dje i bëri thirrje Bashës që të tërhiqet nga rruga ku është futur dhe të nisë dialogun, por jo për të negociuar mandatin e qeverisë.