Pak humor ne kete kohe kolere

Shkruan: Alban Dega, New York

 

O FESTE TE MADHE KA SOT SHQIPERIA … !?

Akademike dhe Nobeliste te ndershmerise zgjedhore Mona- Lululsh.

Mungon vetem betimi i qevezise se re… Urraaaaaaa….

Shqiperi apo Otranto edhe Gerdec!?

Eshte fakt i mirenjohur i kapur ne flagrance me kamera live qe qehahai i Sali Berishes dhe “ Bandes se Gangstereve” te tij politike , biologjike, mediatike, Lulezim Basha vjedh votat edhe ne gjirin e familjes se vet politike, PDSH-se. Jo nje , por días here ose sa here jane bere zgjedhje per kryetarin e saj.
E megjithate ai ka guximin e pafytyresine te na beje akademikun e ndershmerise se zgjedhjeve te lira dhe mbrojtesit te ndershmerise se votave te shqiptareve, qe PD-ja dhe pronari de jure e de facto i saj dhe i Bashes, Sali Berisha i vjedh hapur tash e 23 vjet me radhe qysh prej 26 majit 1996.
Ne vazhdim te kesaj sage turpi, sot ai mori guximin te shpalle edhe qeverine e re te SaLike Floririt duke paraqitur edhe programin e saj me dhjete pika.
A mund te mos e besohet ketij “akademiku” te ndershmerise se zgjedhjeve dhe votes se lire te shqiptareve me vota te vjedhura edhe ne partine e tij.
Larg qofte !
Hajde gallate 300 leke kilja e energjise hajde.
Ka edhe me keq : 7 X 6 = 49.
Bile edhe 1 + 1 = 11.
Apo nuk ka si krah te djathte Nobelisten e Shkencave Ekonomike Mona Like Flori Cizmen 1 + 1= 11!.

Kur oponenti i doktoratures e pyeti per kete shpikje te jashtezakonshme ajo u pergjigj:
Pse akoma nuk e keni marre vesh ju profesor se dy njesha bejne 11, i dha ajo pergjigjen asgjesuese.
Ta gezosh titullin Nobeliste jo vetem ne Ekonomi, por edhe ne Matematike iu pergjigj Akademiku Lulezim Basha.
Ky eshte zbulimi me i madh i te gjitha kohrave. Eshte nje e vertete absolute e pakundershtueshme qe dy 1-sha bejne 11, nderhyri Prof. Dr. Shkollshumi Petrit Vasili. Bobo cfare mendjeholle kemi ne krye te LSI-se . Fat i madh jo veten per ne por edhe mbare Boten … Po si nuk i ka vajtur askujt mendja deri sot per kete zbulim hyjnor… Hajde mendje femer hajde . Nuk urojne kot shkodranet : E pac mendjen femer. Ti meriton Dopjo Nobel edhe ne Ekonomi por edhe me Matematike.
– Clare thoni more trapa, nderhyn Prof. Dr. Sali Berisha… po a nuk e dini se nuk ka Cmim Nobel per Matematike… Si mund te jepet nje titull qe nuk ekziston …
– Pune e madhe se nuk ekziston. Edhe ate do ta krijojme sic krijuam e shpallem qeverine e re sot…, thote Fatmir Mehdihoxha . SHBA- ja ma konfirmoi sot njohjen e menjehershme te saj me gojen e vet Tra….fikantit. E mbani mend ate Kongresistin e mikun tone te madh qe nuk mashtronte kurre pa fole … Votat i kemi te garantuara nga Kuvendi i Gerdecit dhe 21 janarit … Dekretin e Presidentit tone e kemi gati.
E gjithe salla shpertheu ne brohoritje te zjarrta:
Parti Sali…
Githnje gati na ke ti.
Qe nga Jugu ne Veri.
Nga Vermoshi ne Gradec
Do ta bejme kukurec.
Otranto edhe Gerdec.
Mungon vetem betimi i qevezise se re !