Shqipëria një histori e dështuar por jo e pa  shpresë

Shkruan: Ajet Delaj, New York

 

Thuhet se ashtu si njerzit, familjet edhe kombet zhvillohen mbi bazen e shanseve historike e vete kapja e ketyre shanseve percakton zhvillimin e pozicionin e tyre ne familje , shoqeri apo rajonin ku jetojne e me gjere .

Nuk mendoj se ne si komb kemi qene te sukseshem pergjate historise apo me mire te themi se ne shumicen e rasteve jemi rreshtuar ne anen e kundert te interesave te kombit duke perfshire qendrimin legal nen Turqi me shume se nje gjysme shekulli se sa fqinjet tane megjthese nuk kemi kufi tokesor e as detar me Turqine,  pranimin e  komunizmit e qendrimin ne kete sistem me shume se edhe nga ata qe na e sollen se post komunizmin apo vazhdimesine do e trajtoj dicka me gjere.

Edhe atehere kur menduam se po e linim prapa trashegimine turke pas luftes se pare boterore edhe pse Turqia beri pazare me trojet shqiptare per te mbrojtur interesat e veta prape shqiptaret u ngriten ne rrevolta “duam baben” duke vrare kolonelin holandez e fatekeqesisht humbem edhe nje shans tjeter.

Vazhdojme me perqafimin e komunizmit edhe pse ne Greqi komunistet kane qene me te fuqishem e me te organizuar duke i bashkuar me ruset edhe religjioni e prape shqiptaret instaluan komunizmin qe dihet tashme historia e tij.

Shpresa me e madhe e Shqiperise dhe shqiptareve per t’ju bashkengjitur perendimit ka qene 1990-ta ku padyshim me shume se 90% e shqiptareve tashme percaktoheshin hapur pro Amerikes e Evropes.

Mirep,o edhe kesaj radhe anti-shqiptaret arriten ta marrin peng te ardhmen e shqiptareve e per kete ju vjen ne ndihme projekti rus “Katovica” realisht projekti i ish-shefit te KGB-se Andropovit qe u muar nga Ramiz Alia dhe u zbatua nga misionaret e 90tes ku padyshim ne krye gjithnje ka qendruar Sali Berisha ku fatekeqesisht qendron edhe sot por tani ka marre peng PD e shperfytyruar po nga ai.

Cfare prodhoi per Shqiperine dhe shqiptaret kjo klase politike e misionareve te pas 90t-es a pyet veten ndonje shqiptar dhe a provon t’i pergjigjet kesaj pyetje natyrisht larg TV e portaleve shqiptare qe nuk kane pushuar nje minut ne sherbim te ketyre misionareve ne rrugetimin e tyre te perbashket,

Nuk deshiroj te  ndalem ne detaje te kesaj veprimtarie kriminale te mire-organizuar te misionareve post komunist por vetem deshiroj te bie ne vemendjen e publikut disa pika qe besoj nuk kontestohen nga askush sado misionar apo sherbetor qe mund te jete.

Vazhdimi permanent i luftes se klasave por tani ne nje kendeveshtrim tjeter sipas projekit te Ramizit se te gjithe atyre qe nuk do te neshtrohen dhe nuk do te shenderrohen ne sherbetore te projektit tone do t’ju japim nje pasaporte ne dore e nese nuk pranojne te ikin do i demtojme.

Vazhdimi i luftes se klasave tani nuk behej me mbi baza idologjike por tani luftohej ne front kunder vlerave pamvaresisht se kush i mbarte ato individe apo grupe shoqerore te djathta apo te majte qofshin ata duke realizuar nje braktisje masive te atdheut ne formen e nje gjenocidi te realizuar nga shqiptaret ndaj shqiptareve gje qe nuk ka ndodhur as ne vende qe mirefilli kane qene ne luftera civile.

Shnderrimi i administrates publike shqiptare duke pershire edhe parlamentin e institucionet e shtetit  ne rastin me te mire sherbetore te perulur e pa dinjitet etik e profesional apo rricna te ndyera sic thote Fishta i madh duke inicuar spastrime te verteta jo etnike por ndaj cdo individi qe shfaq nivelin minimal te dinjitetit apo te vlerave njerezore duke i shkaktuar ekonomise shqiptare qindra milion dollare deme nga largimet e paligjeshme nga puna te konstatuara nga vete Kontrolli i Larte i Shtetit.

Misionaret post-komunist nuk jane ndalur para asgjeje ne misionin e tyre duke larguar nga puna e nga Shqiperia me mijra shqiptare te trajnuar me parate e specialistet e perendimit duke e kthyer procesin e integrimit thjeshte ne propagande pasi realisht nuk e duan integrimin se misioni i tyre nuk eshte integrimi por ruajtja e pashallekut te tyre.

Integrimi i Shqiperise pergjate 29 viteve demokraci alla-shqiptare gjithnje eshte trajtuar si nje process “me çykë te zorit” i shtyre nga partneret e Shqiperise dhe asnje here nuk eshte trajtuar si nje proces i kordinuar reformash qe ne permbyllje te tyre Shqiperia do ishte dicka tjeter se bashku me cilsine e jetes se qytetarit shqiptar ku integrimi do ishte nje process i natyrshem afrimi ndermjet kombeve me vlera , parime e prosperitet te perafert.

Te me falin shumica e zyrtareve te shtetit Shqiptare sot per etiketimet e mesiperme pasi presioni, kercenimet e deri tek eleminimet fizike nga  misionaret qe nuk jane ndalur para asgjeje duke filluar nga kercenimi per buke i femijve e familjes e deri tek vrasjet e zhdukjet pa nam e nishan kane gatuar ate realitet qe gezojne sot shqiptaret..

Shuarja e shpreses tek  shqiptaret se e nesermja ka per te qene me mire ka realizuar nje depresion kombetar e braktisje masive te vendit gje qe nuk ka arritur ta realizoje as vete diktatura pasi edhe ne ditet me te erreta te saje prape shqiptaret kane besuar se nje dite diktatura do bjere e Shqiperia do orjentohet aty ku Zoti e ka fale.

Fatekeqesisht ndodhi si tek ajo historia e mbretit me te birin ku trashegimtaret e pas 90-tes e sherbetoret e tyre nuk lane gje pa  grabitur e shitur, pasuri kombetare e private duke e shenderruar ekonomine shqiptare ne nje grope te zeze te korrupsionit e udhekryq te trafiqeve nderkombetare pasoje e se ciles sot ne Gjykaten e Strasburgut shuma e demit po e kalon nje miliard dollare qe per fatekeqesine ne vazhdim e gjithe kjo shume do perfundoje serish jasht Shqiperise.

Mendoj se deri ketu me diferenca te vogla jemi ne nje mendje megjithse thellesisht mendoj se shqiptaret mund te shtojne shume gjera te tjera por nuk mendoj se mund te heqin gje. Mirepo, per fatin e mire te Shqiperise dhe shqiptareve e fatekeqesine e ketyre shushunjave Zoti nuk na ka lene vetem megjithse jemi nje vend e komb i vogel e me shume armiq fale pozites gjeografike strategjike ne jugun e Evropes ndermjet lindjes e perendimit.

Miqte tane perendimore kryesisht Amerikanet kane bere nje projekt qe kalon nga instalimi i shtetit ligjor dhe kane vendosur per ta ndalur me force kete theqafje te sigurte te kombit shqiptare nga keta anti-shqiptare qe mendjen e shpirtin e kane ne stepat e uraleve apo vrimat e zeza  te botes.

Bashkombasit e mi brenda dhe jasht atdheut e kane per detyre te rreshtohen ne krah te miqve te kombit qe duan te instalojne shtet e ligj ne truallin e shqiponjave apo me se pakti te mos i kundervihen interesave te kombit me grupime apo turma “duam baben”

Nuk mendoj se duhet shume mencuri per te dalluar anti-shqiptaret dhe vazhdimesine e establishmentit pasi tentuan dhe menduan se i vune minat institucionit me te larte te shtetit Shqiptar, Parlamentit dhe fatemiresisht deshtuan fale perendimit tani nuk po ndalen ne tentative e tyre per te djegur fizikisht institucionet e shtetit duke tentuar e guxuar te bllokojne edhe qytetaret ne rrugen e jeten e tyre te perditeshme.

Shikoni me vemendje se sa me shume afrohet dita e konsolidimit te institucioneve te reja te drejtesise te ngritura dhe te menaxhuara drjeteperdrejte nga Amerikanet tashme nepermjet Kushtetutes se Shqiperise aq me shume egersohet e rritet agresiviteti i tyre ndaj institucioneve ne tentative per te rrezuar shtetin e jo pushtetin deri me perdorim bombash.

Shikoni tentativen e fundit per te bere pjese te komisioneve zgjedhore kamikaze e tyre ne nje process qe tashme e kane braktisur gje qe nuk duhet lejuar edhe nese eshte e nevojshme me nderruar legjislacionin pasi realisht “tradhtaret” nuk jane me pjese e establishmentit kriminal te atyre qe kane marre peng emrin e Partise Demokratike.

Cdo shqiptar e di tashme se ata qe e kane prure Shqiperine ne kete dite halli jo vetem nuk munden por as  qe duan qe te instalohet ligji dhe drejtesia ne Shqiperi pasi kurre nuk ka bere vaki qe dikush te shkoje me deshire pas hekurash, Ah me falni se ka ndodhur ne Filipine me perdoruesit dhe shitesit e droges por vetem pasi filluan qe ti vrasin masivisht si qene rrugesh pas kesaj u turren per te hyre ne burg vete per te shpetuar koken.

Ora e se vertetes mbi fundin e turpshem te projektit “Katovica” po afron fale ndihmes dhe punes se partnereve strategjike te Shqiperise e shqiptarve Shtetet e Bashkuara te Amerikes . Vellezer e motra nese nuk jemi te zot t’i ndihmojme partneret tane ju lutem mos i pengoni me protesta “duam baben” pasi jam i bindur se cdo formacion kriminal ne Shqiperi nuk mund te nxjerre me shume se pese  mije bashkeautore e bashkepuntore ne sheshet e Shqiperise.

Institucioneve ligj-zbatuese Amerikane nuk kane per te arritur t’ju shpetojne ca hajdute ordinere qe kane menduar deri dje se nuk do i zbresin  kurre nga kurrizi popullit shqiptar gje qe e dine mire se cfare i prêt prandaj po mundohen t’i vene flaken Shqiperise me metodat e pista te inicuar nga Kremlini per te shembur nje shtet anetar te NATO-s .

Si shtetas Amerikan, i bej thirrje kreut te NATO-s Presidentit te Shteteve te Bashkuara Honorable Donald Trump qe te ushtroje tere kompetencat e tij per te ruajtur integritetin e shteteve shqiptare ne Ballkan si populli me pro-Amerikan i botes e padyshim ne interesin strategjik te vete Shteteve te Bashkuara.

Diaspora e fuqishme shqiptare ashtu sic deboi nga hapsirat shqiptare ne kosove pushtuesit serbe, me ndihmen e Zotit e Amerikes do e pastroje kombin shqiptare nga bastardet qe i kane sjelle aq fatekeqesi shqiptareve ne hapsirat shqiptare  ne Ballkan qe fatekeqesisht vetem flasin shqip.

Diaspora shqiptare, kryesisht asaj Amerikane duhet te shfrytezojne mundesine qe ju jep qenja shtetas i ketij vendi te madh qe t’u drejtohen institucioneve Amerikane  duke i sensibilizuar ato per rrezikun e shembjes se Shtetit Shqiptar nga nje bashkepunim i establishmentit te korruptuar te se shkuares me çarqet me antishqiptare ne rajonin e Ballkanit e deri ne stepat e uraleve.