Të gjitha ambasadat kundër Lulzim Bashës / Lexo….

Ambasadori I Britanisë së Madhe në Tiranë, Duncan Norman reagoi vetëm pak minuta më parë për protestën e thirrur nga opozita në orën 18.30 mbrëmjen e sotme.

Reagimi i Ambasadës së Britanisë së madhe, vjen menjëherë pas deklaratës së SHBA ku dënohet dhuna.

Në deklaratën e Norman, citohet edhe intimidimi për ambasadorin e OSBE, raporton newsbomb.al.

Deklarata e plotë:

E drejta për të protestuar është një ingredient I qenësishëm e një demokracie të shëndoshë. Megjithatë, protestat duhet të jenë paqësore. Ne dënojmë dhunën që ndodhi gjatë protestës së 11 Majit, në të cilën pati të plagosur nga policia e protestuesit dhe shkaktoi edhe dëme në pronë.

Ne u kërkojmë liderve të opozitës të dënojnë dhunën dhe të sigurojnë që protestat që do të mbajnë të jenë paqësore dhe të mbahen në përputhshmëri me ligjin.

Gjithashtu bëjmë thirrje për policinë të tregojë maturi dhe të respektojë ligjin. Dënojmë zemërthyer intimidimin e ambasadorit të OSBE dhe dëmet e shkaktuara në rezidencën e tij zyrtare. Nuk ka vend për aksione të tilla në demokracinë modern. Ne u bëjmë thirrje të gjithë palëve të hyjnë në dialog që është rruga e vetme me të cilën mund të zgjidhet ngërci actual. Dhuna dhe retorika nuk janë përgjigja.

60127907_2407109596021779_1750142836033978368_n.jpg