Video/ Hahn flet për negociatat dhe rikthimin e vizave nga Holanda

Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn tha në një intervistë për “Radion Evropa e Lirë” se pret që BE-ja të vendosë para verës nëse do t’i hapë negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Ai ka thënë se pret një rekomandim pozitiv në raportin e 29 majit.

Ndërkohë i pyetur per kërkesën e Holandës për pezullimin e liberalizimit të vizave për Shqipërinë, Hahn theksoi se nuk ka nisma nga vendet anëtare për të ndërmarrë këtë nismë.