30 Qershori dhe e nesermja ndryshe

Shkruan: Ajet Delaj, New York

 

Do mundohem te fokusohem ne gjera qe na bashkojne dhe pergjithsisht ne te verteta te pakontestueshme natyrisht referuar perceptimit popullor pasi realisht Shqiperia jo vetem nuk ka system drejtesie por fatekeqesisht nuk ka pasur pergjate 75 viteve te fundit.

Madje mund te them se edhe perceptimi popullor nuk mund te jete shume i sakte pasi ne Shqiperi  nuk mungon vetem drejtesia por mungon edhe liria e shprehjes e per shume me teper TV-te e shumta jane sherbetore te estabilishmentit qe i kane ngritur se bashku me analistet e tyre qe vetem per interes te publikut nuk punojne.

Nese i shtojme kesaj situate edhe ekonomine kriminale qe egziston pergjate 30 viteve te fundit qe sipas raporteve te CIAs shkon ne 50/50 ateher realteti ekonomk, politik e shoqeror eshte egzaktesisht ky qe perjetojne sot shqiptaret e nuk mendoj se eshte nevoja me shkua me tej.

Mirpo cdonjeri ka te drejte te pyese mbas kesaj panorama aspak optimiste a ka ndonje shprese per ate vend dhe ate popull dhe a duhet te kemi besim tek ndonje individ apo grupim politik qe premton shprese per nje Shqiperi ndryshe.

Nuk deshiroj te prononcohem drejtepersedrejti pasi ne moment shqiptaret thellesisht te indoktrinuar apo kriminalizuar do benin thirrje per kryqezaten e rradhes qe per hir te se vertetes nuk kane munguar asnjehere kunder gjithkujt qe ka guxuar te thote nje te vertete apo edhe nje gjysme te vertete qofte ajo.

Une deshiroj te bie ne vemendjen tuaj dy fakte madhore te realitetit tjeter shqiptar qe fatekeqesisht politika e estabilishmentit kerkon apo me mire perpiqet ta anashkalojne faktin qe Shqiperia eshte territory I Aleances se Atlantikut te Veriut (NATOs) dhe se dyti luften e pakompromis te pjeses dermuese te krejt spektrit politik  shqiptar ndaj istalimit te sistemit te ri te drejtesise ne Shqiperi nen monitorimin e drejteperdrejte te Shteteve te Bashkuara te Amerikes apo sic quhet random Reforma ne Drejtesi.

Pra keta dy faktore madhore per Shqiperine e shqiptaret  jo vetem garantojne stabilitetin e vendit por edhe premtojne  ndeshkimin e tere atyre qe kane abuzuar pergjate 30 viteve   jo vetem me parane publike por edhe me besimin e shqiptarve per Shqiperine si gjithe Europa.

Nuk do ndalem ne historikun e bandes se stermadhe qe ka kohe qe ju kane hipur ne qafe shqiptareve e as ne organizimin e tyre me nje rreth vicioz ku padyshim politika  ka pasur jo vetem rolin udheheqes por edhe organizues e kordinues nepermjet ish sistemit te drejtesise nese mund ta quajme keshtu, mediat sherbetore te sistemit , nepermjet  pronareve e analiste e padyshim edhe  krimin e organizuar e ordiner sipas nevojes e qellimit te tyre.

Me ndieni qe i klasifikova keshtu ne grupe pasi realisht asnjehere nuk kane pasur nje kufi te qarte as persa I perket performances e as permbajtjes e veprimtarise por une desha qe te jeme i kuptueshem ne te cfare dua te them.

Ajo cfare deshiroj te them e madje ta nenvizoj eshte reagimi apo me mire te themi pershkallzimi i reagimit te ketij grupi te stermadh criminal ndaj perparimit apo konsolidimit te sistemit te ri te drejtesise ne Shqiperi duke arritur deri atje sa te tentojne ti kundervihen hapur reformes me te madhe shteteformuese te 30 viteve te fundit por guxojne tju kundervihen hapur edhe Shteteve te Bashkuara te Amerikes.

Padyshim ne kete kundervenje te hapur ndaj aleatit tone strategjik kane gjetur apo me mire kane shfaqur aleancat e tyre me projektin e Kremlinit per te shembur demokracite e reja ne lindje te Europes gje qe e pohoje edhe shefi i NATOs gjate vizites se tij ne Shqiperi,

Tentativa per te shembur Shtetin Shqiptar nepermjet caosit nuk ka asgje te mire per te ardhmen e Shqiperise ne familjen e vendeve perendimore por thjesht po mundohen te shpetojne nga ndeshkimi i drejtesise se re .

Deshiroj te bie ne vemendjen tuaj nje fakt te pakundershtueshem se Prokuroria e Adriatik Llalles e Gjykata e Xhezair Zaganjorit kane qene nen komanden e plote te  dyshes Berisha-Meta atehere perse pergjimet e siguruara nuk u hetuan e gjykuan e natyrshem te denoheshin ne 2016 apo fundja perse nuk u publikuan qe tre vjet te shkuara.

Ta marrim te mirqene se ne kete project te tjetersimit te vullnetit te shqiptarve ishte perfshire tere kupola e Partise Socialiste megjithse e veshtire per tu besuar kur ne 2017 me shume se gjysma e qeverise e institucioneve te shtetit kaluan nen administrimin e drejteperdrejte te Partise Demokratike.

Mirpo, establishmenti I djeshem as qe i kerrcet per shqiperine dhe Shqiptaret pasi as qe kane synuar ne kthimin ne normalitet  te politikes shqiptare por kane dashur qe ti perdorin keto pergjime per shantazh per pazarin e radhes pasi e dinin se edhe po te binte PS nga pushteti shqiptaret kurre nuk do votonin dyshen Berisha-Meta ne 2016-2017 ashtu sic edhe nuk i votuan.

Meqe nuk e arriten dot rezultatin e deshiruar nepermjet shantazhit per te bllokuar themelimin e shtetit ligjor shqiptar tani kerkojne qe ta  bllokojne me force duke perdorur zgjedhjet administrative si pretekst per kaus por jam i sigurte qe nuk do e arrijne.

Realizimi me qetesi e madje masivisht i zgjedhjeve te 30 Qershorit me siguri qe shqiptarve nuk do ju bjeri administratoret e tyre te deshiruar e as pushtetin qendror qe realisht meritojne shqiptaret por ama  ju siguron nje akt historic duke nxjerre nga sistemi e jeta e tyre krejt merimangen “katovica” qe aq shume deme ka bere per 30 vjet.

Nxjerrja jasht sistemit politik e shteteror e “Katovices” jam I bindur se do ndikoje fuqishem ne nxjerrjen jashte nga jeta e shqiptareve e trashigimise komuniste madje mund te them e pjeses me kriminale te trashigimise komuniste ne te majten shqiptare. Mjafton te bie ne vemendjen tuaj se si reagoje e ashtuquajtura e majte socialize nga ceremonia qe Kryeministri rama organizoje Mid’hat Frasherin

Shqiptaret nuk mendoj se do e  humbin shansin historic te ndarjes perfundimtare nga nje tranzicion criminal qe per fatekeqesine e tyre nuk ka mbaruar akoma edhe sot  duke marre pjese masivisht ne zgjedhje ne nje process te qete qe nuk do te kete asnje rendesi produkti i dale por mjaft domethenes mesazhi i  percjedhe per aleatet tane strategjik se ne Shqiptaret jo vetem i perkasim perendimit por edhe punojme qe te jemi pjese e tije.

Eshte fakt i pamohueshem dhe i pakundershtueshem se Kryeminitri Rama eshte iniciatori i Reformes ne Drejtesi, por u desh ndryshime kushtetuese duke e kaluar sistemin e ri te drejtesise ne Shqiperi nen monitorimin e drejteperdrejte kushtetuese nga Institucionet ligjzbatuese Amerikane duke e vendosur Shqiperine nen protektorat,

Mirpo, askush nuk e thote kete fakt pervec Kryeministrit Rama ne “Opinion” edhe ai me gjysme zeri se drejtesia shqiptare eshte nen proktektorat gje qe do ishte mjaftueshem qe te zhdukeshin  nga syte e jeta e shqiptareve te tere ata qe e kane bere Shqiperine oaz te krimit ne Europe duke i vendosur te ashtuquajtura struktura ligjzbatuese jo ne sherbim te ligjit respektivisht te popullit por ne sherbim te krimit duke e falimentuar realisht Shtetin Shqiptar.

Te jem i ndershem por edhe i sinqerte se Kryeministri Rama mbase duhet te largohet se bashku me Partine Socialiste gje qe jam I bindur se kure te vije koha do largohet vete por te riciklohet estabilishmenti pro-rus i se djeshmes eshte jo vetem e papranueshme por realisht eshte katastrofe kombetare ta mendosh.

Kete e thashe per bashkeatdhetaret e mi kryesisht te atyre te mashtruar qe po i perplasin burgjeve thjesht per iteresa kriminale te nje grupi kriminalo-revolucionar qe kerkojne te shembin shtetin e dergojne vendin ne kaos e jo nderrim pushteti.

 Ne kete kuader duhet theksuar edhe fakti se parteret tane ne Washington, Berlin e Bruksel jane rreshtuar fare hapur pa pike diplomacie  ne support te procesit  zgjedhor e popullit shqiptar per liri e demokraci gje qe shqiptaret duhet duhet te kthjellohen e te rreshtohen pa medyshje me Ameriken si garanci se e nesermja me siguri do te jete me e mire.