Haradinaj takon sot Merkelin, ja çfarë do diskutohet

Kryeministri Ramush Haradinaj do të takojë sot kancelaren gjermane, Angela Merkel.

Haradinaj ka theksuar se kjo vizitë ka për qëllim thellimin e mëtejshëm të marrëdhënieve mes të dyja vendeve.

“Bashkëpunimi i bazuar në besim është i domosdoshëm në rrugëtimin e Kosovës për zhvillim ekonomik, integrime evropiane dhe në fushën e sigurisë. Gjermania vazhdon të jetë një ndër partnerët kryesorë të Kosovës dhe përkrahja e tyre është jetike në arritjen e objektivave tona të përbashkëta”, -tha Haradinaj.

Ndërsa mediat gjermane “Deutche Welle” ka theksuar se Merkel do e takojë Haradinajn për heqjen e taksës për mallrat serbe dhe ato boshnjake.

Deri tani ky veprim është kundërshtuar me çdo mjet nga kryeministri i Kosovës.