Kosova “përmbys” Bullgarinë dhe ëndërron Europianin

Shqipëri merr shembull nga motra jote e vogël. Kosova ka shkruar historinë mbrëmjen e sotme, teksa ka regjistruar fitoren e parë në kualifikueset e para të Europianit.

“Dardanët” i dhanë leksione futbolli si Bullgarisë ashtu edhe kombëtares kuqezi, e cila duhet të mësojë shumë nga loja dhe spektakli që Challandes ka injektuar te kjo skuadër.

Një gol i Elbasan Rashanit i dha fitoren e merituar Kosovës, që doli nga Sofja si triumfatore. 3-2 ndaj Bullgarisë në një përmbysje spektakolare vetëm në çastet e fundit. Që do ishte një takim historik për Kosovën u pa që në minutat e para, me Rashicën që realizoi golin e epërsisë pas 14 minutash lojë.

Një përgjumje e mbrojtjes vendase dhe asi i Werder Bremen nuk gaboi. Gjithsesi, një gabim në minutën e 43-të për pak i kushtoi shtrenjtë Kosovës, me Popov që shënoi dhe i dërgoi skuadrat në dhomat e zhveshjeve në barazim 1-1. Me rikthimin në fushë, Bullgaria goditi sërish shpresat e Kosovës, të cilat u ringjallen nga sulmuesi më i kërkuar në merkaton e verës, Vedat Muriqi.