Mungesa e votës së lirë është mallkim për shqiptarët

Shkruan: Ajet Delaj, New York

 

Para disa viteve kisha botuar dicka ne shtypin e Tiranes ku e kondiseroja mungesen e votes se lire pergjate shekullit te kaluar e ne vazhdimesi si fatekeqesine me te madhe per Shqiperine dhe shqiptaret. Nje miku im ketu ne New York diplomat e shkrimtar qe takoheshim e bisedonim kryesisht per zhvillimet ne Shqiperi me thote se nuk ishte dakort ne konkluzionin tim se mungesa e votes se lire eshte fatekeqesia me e madhe pasi ne Shqiperi kishin ndollur krime minstruoze , internime, debime  e shpronsime e po vazhdohet pak a shume pothuaj ne te njejten hulli edhe gjate periudhes post-komuniste.

Pergjigja dhe bindja ime ishte dhe eshte se mungesa e votes se lire eshte burimi, themeli  i te tera krimeve shteterore hajnive crregullimeve rajonale dhe me gjere gje qe per fatekeqesine e shqiptareve te tera keto jane vertetuar e akoma nuk kemi arritur si shqiptare te vendosim themelet e shtetit e as te sistemit.

Mendoj se dy tregues te rendesishem qe pasqyrojne me se miri kete realitet te hidhur eshte mos-permbushja e standarteve te zgjedhjeve pergjate 30 viteve te fundit e pasoje e saje braktisja e atdheut nga pothuj gjysma e popullsise,  padyshim pjesa me vitale e saje te rinjte e te shkolluarit.

Politika shqiptare gjithnje eshte orvatur te thote se zgjedhjet e radhes ishin me te mira se te meparshmet e padyshim shume me te mira se te kundeshtareve megjithse per te verteten percaktimi kundershtar duhet marre me reserve por gjithsesi asnje here nuk kane arritur standartet europiane e fatekeqesisht as deri tek standartet e fqinjeve tane.

Per te verteten zgjedhjet e kaluara parlamentare kaluan ne nje process para-elektoral te veshtire me protesta te tipit “cader” nga opozita por nje fushate te qete si asnjehere tjeter e padyshim nje dite votimesh te qeta fale nje marreveshje paraprake ndermjet kryeministrit Rama e kryetarit te opozites Basha.

Madje marreveshja pozite opozite tejkalone edhe me optimistet me leshimet qe beri shefi i qeverise duke i dhene opozites gjysmen  e qeverise padyshim me pozicionet  me te rendesishme duke pershshire edhe disa agjensi shteterore e deri posti e zv/kryeministrit e kryetarin e KQZ-se.

Procesi i numrimit te votive shkoje i qete e pa probleme duke nxjerre fitues te qarte PS e Kryeministrin Rama dhe me cfare kemi degjuar nuk eshte bere qofte nje pretendim i vetem nga te tera nivelet e komisioneve zgjedhore duke certefikuar fituesin me votat e plota te KQZ-se.

Megjithate, duhet thene se as keto zgjedhje nuk arrijne te kapin standartin e zgjedhjeve te lira e te ndershme si ne Europe e megjithate monitoruesit nderkombetare i certefikuan si te ligjshme duke lene sic do here rekomandimet perkatese qe kurre nuk jane permbushur por gjithsesi zghedhjet prodhuan institucione te ligjshme.

Mirpo, ndodhi ajo qe nuk pritej kur pushteti po shkonte ne gjysme te mandatit e zgjedhjeve vendore po ju vinte radha gje qe normalisht eshte si nje fare testi per palet politike por gjithsesi larg rendesise se zgjedhjeve te pergjithshme.

Opozita shpall mosnjohjen e institucioneve kushtetuese duke u terhequr nga parlamenti e shpallur bojkotin e zgjedhjeve vendore nje precedent i pandodhur me pare me arsyetimin se nje kryetar bashkie qenka pergjuar nga strukktura te drejtesise qe per hire te se vertetes gjysma e me shume po dalin nga sistemi si pasoje e verefikimit nga “Vetingu”

Qe opozita te protestoje e kontestoje poziten eshte gjeja me normale ne nje shoqeri te lire e demokratike madje edhe nese e radikalizonte qendrimin ne bashkine qe pretendon se jane cenuar zgjedhjet duke kercenuar per mos-pjesmarrje ne zgjedhje ne ate bashki gjykoj se do ishte e motivuar qendrimi i saj.

Madje ne kete kuader te kerkonte ndryshime ne sistemin zgjedhor , kodin zgjedhor e krejt sistemin e menazhimit te zgjedhjeve do ishte normale megjithse per kete pushteti me kohe i ka kerkuar opozites qe t’i formuloje vete te tera ndryshimet e deshiruara e pozita vetem do i votonte.

Pra, per te arritur keto nuk nevoiteshin as protesta e aq me pak te dhunshme kur dihet se dhuna nuk te con askund e aq me teper me nje system te ri drejtesie qe po konsolidohet cdo dite dhe nuk do jete e larget dita kur sistemi  i ri i drejtesise i sponsorizuar e monitoruar drejteperdrejte nga Amerikanet do filloje te punoje me kapacitet te plote.

Eshte e turpshme te thuhet per ate cfare ka mbetur nga emri i Partise Demokratike por eshte vertete se te vetmin kusht qe ka vendosur Kryeministri i se majtes per te “djathten” eshte perfshirja e diaspores ne sistemin e ri zgjedhor me te drejte vote nga vendet ku jetojne e punojne per zgjedhjet e ardheshme.

Gadishmeria e pushtetit per tu ulur ne tavoline me opoziten pa asnje kusht dhe te hapur per te diskutuar tera temat  duke bere premtimin public se nese opozita fiton nje bashki te vetme me shume se pushteti Kryeministri do e conte vendin ne zgjedhje te parakoheshme ne vjeshte megjithse per te verteten ne asnje vend te botes demokratike nuk eshte kusht.

Prapseprape duhet pershendetur si nje gjest i vullnetit te mire per te ecur ne rrugen normale per nje shoqeri qe kerkon te integrohet ne familjen e madhe Euro-Atlantike.

Mirpo, establishmenti i korruptuar i se djeshmes nuk i interesojne as zgjedhjet, as pushteti por nen frymzimin e me siguri edhe me shume i idologjise e metodave te luftes se piste te Kremlinit kerkojne te rrezojne Shtetin Shqiptar me force.

Kete ide ma forcon fakti se shume portale akuzojne Presidentin e Republikes e Kryetarin e opozites Basha se keshilltaret e tyre duke i cilesuar me emer e mbiemer jane spiune ruse e per cudi nuk ka pasur asnje reagim zyrtar te ketyre institucioneve te rendesishme te shtetit e shoqerise shqiptare ose largim te tyre nga postet qe mbajne.

Kryeministrit Rama mbase vertete i ka ardhur koha per tu larguar por tentativa per ta larguar me dhunen e rruges e sponsorizuar drejteperdrejte nga establishmenti i korruptuar i se djeshmes eshte totalisht e papranueshme e aq me teper e ashtuquajtura opozite nuk arrin te ofroje asnje alternative.

Shqiptaret duhet ta kene te qarte se cdo tentative per te rrezuar pushtetin me dhune e aq me teper Shtetin Shqiptar eshte e papranueshme e madje e pamundur te rrezohet nje shtet antar i NATOs aleances me te madhe politiko-ushtarake qe ka njohur historia.

Askush nga mekataret nuk do i shpetoje drejtesise qe po ngrihet nga Amerikanet dhe cdo tentative per ta bllokuar kete process jetik per Shqiperine dhe shqiptaret do te rezultoje fatal per ata qe do tentojne e fatekeqesisht edhe per mbeshtetesit e tyre qorra sepse per te verteten ne kthesat historike asnjehere nuk na kane munguar qorrat me sy por pa tru.