Shënim/ Ku përfunduan gjakderdhjet dhe masakrat e Nikoll Lesit

Opozita në harkun kohor të pesë muajve, duke nisur që nga 16 Shkurti kur zhvilloi protestën e parë e deri në 21 Qershor kur zhvilloi atë të fundit ka organizuar gjithësej 9 protesta kombëtare si dhe një sërë protestash të tjera kundër kryeministrit Edi Rama dhe kundër zgjedhjeve.

Pak ditë para zhvillimit të protestave shkëndijat e para vinin nga gazeta “Koha Jonë”, dhe me konkretisht nga botuesi Nikoll Lesi, i cili kërcënonte nëpërmjet shkrimeve të tij ku ndër të tjera shkruante: “Do të tërheqim zvarrë, ik sa nuk është vonë, do ketë gjakderdhje, masakër” e të tjera shkrime kërcënuese të bëra në “Koha Jonë” dhe të publikuara edhe nga CNA.al

Mirëpo, tani që jemi në një fazë tjetër ku protestat mbaruan dhe zgjedhjet do të zhvillohen ditën e nesërme, kush mban përgjegjësi për këto deklarata të çmendura me gjakderdhje, me vrasje me shkatërrim dhe zjarrëvënie të Shqipërisë?

Se që Nikolla është ai që e dinë të gjithë dhe që është gati ta djegë Shqipërinë për brekët e Ilir Metës, ku brenda mund ti shkojnë disa qese me lekë, kjo dihet, por a ka Prokurori Shqipëria? A ka drejtësi? A ka struktura? A ka qytetarë që duhet të mbajnë qëndrim ndaj të tilla papërgjegjshmërive ku individë të çartallosur duan të luajnë me fatet e vendit dhe ti vënë zjarrin për ca para që shpërndan floriri i Presidentit.

Në disa nga protestat e opozitës pati edhe Molotov apo dhunë ku u shoqërua me disa të plagosur lehtë. Shqipëria deshën të digjej dhe Nikolla me Lulin dhe Ilirin të kriheshin. Por në përfundim  dhjetra militantë demokratë u burgosën për tekat e Lulit dhe të Nikollës dhe zgjedhjet po bëhen. PD u izolua nga ndërkombëtarët dhe Presidenti është strukur në qoshe nga frika e arrestimit, kurse Nikolla vazhdon të shesë dëngla lart e poshtë si sharlatan mediatik, që ka 30 vjet bashkë me një tufë tjetër që e përdorin Shqipërinë për interesat e xhepit të tyre./CNA.al