Të martën pritet arrestimi Lulzim Bashës / SHBA dërgon dosjen e 1 milion euro lobim nga Rusia

LOBIMI / PROKURORIA THËRRET BASHËN: DO TË MARRIM ME FORCË PO NUK U PARAQITE. I PANDEHUR EDHE RISTANI E DERVISHI

LOBIMI / Prokuroria THËRRET Bashën: Do të marrim me forcë po nuk u paraqite. I PANDEHUR edhe Ristani e Dervishi

Prokuroria e Tiranës  ka bërë ftesë për paraqitje në datën 17.06.2019, kryedemokratit Lulzim Basha, në kuadër të hetimit për fondet e lobimit në Shtetet e Bashkuara.

Prokurorët e çështjes, Ervin Karanxha, Gjergji Tako, Kolë Hysenaj bëjnë me dije se në rast mosparaqitje do të urdhërohet shoqërimi i detyrueshëm i Bashës.

Në Prokurori janë thirrur edhe ish-sekretari i përgjithshëm dhe ish-deputeti Arben Ristani si dhe Ilir Dervishi ekonomist në PD.

Kujtojmë që çështja e pagesave për lobim të kryera nga ana e PD-së u hap në nëntorin e vitit 2017, kur firma lobuese amerikane ‘Muzin Capitol Partners’ plotësoi me informacione shtesë deklarimet e saj të detyruara me ligj për Departamentin e Drejtësisë. Sipas deklarimeve të kompanisë ‘Muzin’ ajo ka marrë tre pagesa, në një shumë prej 675 mijë dollarësh, për punën e saj në favor të Partisë Demokratike në vitin 2017: pagesa e parë mban datën 24 mars 2017 dhe është bërë nga firma ‘Biniatta Trade LP’, me një vlerë prej 150 mijë dollarësh, dy pagesat e tjera janë bërë nga Partia Demokratike, njëra më 27 mars, për 25 mijë dollarë, dhe tjetra më 9 qershor për 500 mijë dollarë. Nga këto deklarime të firmës Muzin, vetëm ajo prej 25 mijë dollarësh, është pranuar nga kryetari i PD-së, Lulzim Basha që është paguar nga PD-ja. Dy të tjerat mbetën të paqarta.

64237473_328207498120840_2892405378568421376_n.jpg

 

One thought on “Të martën pritet arrestimi Lulzim Bashës / SHBA dërgon dosjen e 1 milion euro lobim nga Rusia

  • June 15, 2019 at 11:28 am
    Permalink

    Basha kujton se eshte nen mbrojtejen e Saliut qe e komandon per ti vene zjarrin Shqiperise Nese e ka vertet ne dore admistrata amerikane do te doja ta besoja se ata nuk te falin kur vjen pun per zbatimin e ligjit Duke menduar se eshte realitet lutemi qe te marre me vete te gjitha ata qe i kane shume borxhe te medha keti populli te sfilitur nga politka e pa pergjegjeshme e kriminale ne te gjithe kete trazicion qe eshte zgjatur kaq gjate me deshiren e politikaneve te korruptuar me ne krye Berishen dhe cdo kallupi pavaresisht nga gjyra .

Comments are closed.