Tre armiqtë e Ramës në PS dhe Baton kusari

Vitet e fundit është bërë “trend” në Shqipëri, që disa gjoja gazetarë e analistë të vijnë nga Kosova e u japin mend shqiptarëve të Shqipërisë, për politikën e tyre, sjelljen e tyre dhe vetë axhendën politike të vendit të tyre.

Një nga këta është edhe gazetari miliarder, Baton Haxhiu, i cili shpesh del në studio televizive si miku dhe krahu i djathtë i kryeministrit Edi Rama.

Së fundi mjafton të shikosh komentet apo qëndrimet e shqiptarëve të Kosovës apo edhe të Shqipërisë, ndaj tij, për të kuptuar sesa peshë politike ka ky individ andej nga vjen dhe këtu.

Ai mund të thotë shumë gjëra dhe të ketë shumë qëndrime, por rëndësi ka sa peshë ka fjala e tij, që mesa duket është një hiç.

Është një hiç sepse shet mend duke përmendur Edi Ramën, pasi në Kosovë nuk e pyet kush, por duke u përpjekur që miqësinë me Kryeministrin Rama, ta ketë krejtësisht një aferë klienteliste për interesa të pista të cilat i imposton edhe në politikë.

Dje për herë të dytë, Baton Haxhiu ka folur për “armiq” të brendshëm në Rilindje, që sipas tij kërkojnë të rrëzojnë Edi Ramën.

Në fakt në qoftë se ka një armik brenda PS-së, dhe të kryeministrit Rama, ky është Baton Haxhiu, dhe për këtë bën mirë kryeministri të bëjë një sondazh dhe ta shohë sesa është pesha e tij në publik.

Batoni për herë të dytë në disa javë “zbuloi” se Rama kishte tre “armiq” brenda PS-së, të cilët kërkonin ta rrëzonin dhe t’i merrnin partinë apo ta hiqnin nga Kryeministër, që të riktheheshin vetë në postet ministrore që kishin.

Në Klan, disa javë më parë, Baton Haxhiu dhe se ishin dy “armiq” të Edi Ramës. Sipas tij, dy “armiqtë” janë ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati dhe ish-ministri i Bujqësisë, Niko Peleshi, ndërsa tani i është shtuar edhe një i tretë, ish-ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj.

Gjithësesi se çfarë qëndrimi mund të ketë Batoni ndaj këtyre tre personazheve të Partisë Socialiste, kjo nuk ka shumë rëndësi. Por, mjafton të bësh një analizë të thjeshtë për të kuptuar se cila është arsyeja që për të dytën herë Batoni sulmon dy personazhe të rëndësishëm të PS-së, ndërsa tani i shton edhe një të tretë.

Për më tepër këtë edhe e thotë në publik. Ndoshta dhe për të tërhequr vëmendjen nga armiqtë e vërtetë të Edi Ramës, një prej të cilëve, për publikun, është vetë Batoni.

Me një vëzhgim të thjeshtë, zbuluam disa detaje.

Së pari, qëndrimin e Batonit në lidhje me çështjen e Kosovës dhe ndarjen e kufijve.

Baton Haxhiu është akuzuar edhe nga ish-kryeministri Sali Berisha, si argat i Vuçiçit dhe Serbëve.

Baton Haxhiu ka qënë pro që Kosova të ndryshojë kufijtë e saj. Këtë e ka thënë edhe publikisht në studio televizive. Baton Haxhiu ka mbrojtur edhe bashkëpunimin me Vuçiç. Për më tepër, ka pasur një debat të ashpër edhe me ish-kryeministrin Sali Berisha.

Nga ana tjetër ish-ministri i Jashtëm, i shpallur “armik” nga Batoni, Ditmir Bushati i qëndroi ashpër dhe fort këtij të fundit, kundër ndryshimit të kufijve të Kosovës. Një qëndrim ky i Bushatit, i përshëndetur edhe nga opozita apo edhe nga shumë faktorë të tjerë ndërkombëtarë, ç’ka bëri që Batoni të mbetej me “gisht në gojë” dhe Edi Rama më pas ta hiqte Ditmir Bushatin dhe të vendoste Gent Cakajn, një kalama dhe pioner, që kurrësesi nuk mund të jetë në diplomaci as sa gjysma e Ditmir Bushatit, apo shumë eksponentëve të tjerë që kanë qënë ministra të jashtëm të PD-së, PS-së apo LSI-së.

LEXO EDHE:  Pse Edi Rama nuk e shkarkon dot Ilir Metën

I dyti në radhë vjen Niko Peleshi, i cili sërish akuzohet si “armik”, se mund të rrëzojë Edi Ramën, se mund t’i zërë vendin apo të marrë një post ministror.

Mjafton të bësh një kërkim të thjeshtë dhe të mbledhësh pak informacion nga Ministria e Bujqësisë. Gjatë kohës që ky institucion drejtohej nga Niko Peleshi, AKU-ja ka bërë një bllokim të miellit që vinte nga Serbia. Ka pasur një skandal dhe shumë zëra thonë se Baton Haxhiu është një nga njerëzit e lidhur fort me tregtinë e miellit që vjen nga Serbia në Shqipëri. Një miell skandaloz që shpesh nëpër emisione investigative është denoncuar për cilësinë e tij të dobët dhe mesa duket bllokada që Niko Peleshi, i ka bërë miellit serb, ku nga pas fshihej Baton Haxhiu, ka bërë që edhe Nikon gazetari miliarder që vjen e shet mend në Shqipëri, ta shpallë “armik” të Edi Ramës.

I treti në radhë, i shtuar dje është Arben Ahmetaj dhe pikërisht, këtu lindi çudia. Ishin dy “armiq”, pse kaq shpejt u bënë tre.

Mjafton të mbledhësh informacione në Ministrinë e Financave dhe të gjithë aty thonë se ka pasur një përplasje të fortë të Arben Ahmetajt me Baton Haxhiun. Gjithçka ka qënë e lidhur me akcizën e birrës që vinte nga Kosova, ku Batoni kërkonte të qante dhe të kishte rrugë të lirë.

Pra, në fakt të tre “armiqtë” e përmendur nga Batoni, disa herë në studio televizive, “armiq” të shpikur të tij kundër Edi Ramës, në fakt nuk duket të jenë të tillë. Por, duken të jenë “armiq” të Batonit, tregtisë, pazareve dhe pisllëqeve të tij, që nga politika deri tek bizneset.

Dhe ky sharlatan mediatik i Kosovës që vjen në Shqipëri dhe flet broçkulla, nuk duket se ka hallin e Edi Ramës, as të Rilindjes, as të Shqipërisë, por ka një hall tjetër. Baton Haxhiu ka hallin e interesave të tij, hallin e pazareve të tij të pista  me Serbinë dhe Vuçiçin. Ka hallin e bizneseve të tij. Ka hallin e miellit serb apo akcizave të birrës.

Pra, gjithçka që ai flet ka të bëjë vetëm me xhepin e milionerit apo miliarderit Baton Haxhiu, i cili nuk është gjë tjetër veçse një pazarxhi i Vuçiçit, dhe një njeri që kërkon të shfrytëzojë pushtetin apo ministrat e ndryshëm të çdo sistemi për xhepat e tij dhe kuptohet lehtë sesa peshë mund të ketë në opinionin publik, në Kosovë apo në Shqipëri.

Fjala e këtij sharlatani mediatik, që del në ekrane, që shpall “armiq”, kur në fakt duket se janë “armiqtë” e tij personal, sepse nuk e kanë lejuar të plaçkisë në Shqipëri apo të coptojë trojet e shqiptarëve./ CNA.al