11 kutitë e Lezhës të rregullta, reagon Elisa Spiropali

Zëdhënësja e qeverisë Elisa Spiropali ka reaguar pas hapjes së 11 kutive, për zgjedhjet e 30 qershorit në Lezhë. Në një deklaratë për mediat ajo tha se faktet flasin vetë dhe se sot u kuptua se “halli” i Bashës, Berishës, Metës dhe Kryemadhit.

“Nuk ka pasur asnjë parregullsi. Në 10 prej kutive, janë krejtësisht të njëjtat vota. Vetëm në njërën prej tyre ka pasur një parregullsi, por asnjë prej atyre votave nuk kanë shkuar në favor të kandidatit të PS, Pjerin Ndreu. Faktet janë kokëforta. Shqiptarët e kanë kuptuar hallin e Berishës, Bashës, Kryemadhit, por askush nuk mund t’i ndihmojë. 30 qershori ishte një ndarje e prerë nga e shkuara. Shqiptarët në masë refuzuan dhunën duke u ndarë përfundimisht nga e kaluara”, tha Spiropali.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve përfundoi këtë të premte rinumërimin e kutive për 11 qendra zgjedhore në Lezhë, bazuar në kërkesën e Partisë Konservatore, të ish-deputetit Eduard Ndocaj, i cili garoi përballë Pjerin Ndreut.

Në përfundim numri i votave doli i njëjtë me ato që të shkruara në procesverbal nga numëruesit e 30 Qershorit, ku i vetmi gabim i evidentuar ishin 4 vota të hedhura në kutinë e gabuar.

Kryetari i Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri, tha se palët e kanë kthyer procesin në një farsë, pasi nga ana e ankimuesve nuk u kërkua të shihej lista e votuesve për të parë sa persona kanë shkuar të votojnë.