Berisha plak pa karakter / Dje e akuzonte: “Ilir floriri”, sot e mbron: “Iliri hero”

Ish-kryeministri Sali Berisha dënoi nga sheshi i protestës ngritjen e komisionit hetimor për presidentin Ilir Meta duke u quajtur atë proces të turpshëm. Berisha tha se dekretet e presidentit mund t’i hedhë poshtë vetëm Gjykata Kushtetuese.

“Opozita shpalli nul farsën moniste më të turpshme në historinë e Europës pas rënies së perdes së hekurt. Ajo u shapll nul nga ekspertiza e ODHIR e cila tha se dekretet e presidentit janë në fuqi dhe të gjithëfuqishme. Ato nuk mund të prekë narko-kolegji i partisë. Ato mund t’i hedhë poshtë vetëm Gjykata Kushtetuese. Procesi është turp. Në çmendurinë dhe paranojë e tij për pushtet ndërmerr aktin antikushtetues. Dekretet e presidentit nuk mund të vlerësohet nga narko parlamentit. Derisa gjykata të vlerësojë dekretet, çdo veprim ndaj presidentit është grusht shteti. Edi Rama do përgjigjet një më një ndaj këtij grushti shteti.

“Rama rrëzohet vetëm me kryengritje. Edi Rama do të ketë si gjykim të paktën 37 vjet në burg me vjedhjet dhe aktet e tij antikushtetuese. Do të ketë një 37 vjeçar në burg. Prandaj i bën të gjitha këto. Drejtësia e kryengritësve po afron. Kryengritja sot është më e fortë se kurrë”

Ky popull është në një betejë të shenjtë në kuptimin që nuk lufton për karrigen e aksujt por që shqiptarët të votojnë të lirë. Neo-demokracia në Greqi dhe PD siç i kanë ndërtuar marrëdhëniet mes dy vendeve do vazhdojnë bashkëpunimin siç u ka hije dy fqinjëve. Në 24 orë u betua kryeministri atje. Dha një shembull gjitoni, dhe duhet ta bëjmë edhe ne këtu që mbushin kutitë. Jugu sot ka qenë më i bllokuar se kurrë sepse narko-policët në vend që të lehtësojnë trafikun e bllokonin atë. Ngritja e komisionit për Metës është akt puçist i mirëfilltë i Evdin Kristaq Kolekës. Sot flet sheshi sepse qindra mijëra njerëz nuk ka ardhur për mua por për drejtuesin e opozitës. Dua t’i them shqiptarëve se në këtë betejë kanë aleatë të mëdhenj. Edi Ramës iu kërkua dy herë që të shtyjë datën e zgjedhjeve. Refuzoi sepse e di që e ka kohën e numëruar”, tha Berisha.